Doğal Afetler Çevreyi Nasıl Etkiler

Doğal Afetlerin Çevreye Etkisi, Doğal Afetler Çevreyi Nasıl Etkiler

Ülkemiz doğal afetler açısından oldukça tehlikeli bir konumda bulunduğundan yurdumuzda sık sık doğal afetlerle karşılaşmaktayız. Deprem, sel, orman yangını gibi doğal afetler hem insanların canlarını kaybetmelerine hem de büyük çevre sorunlarına yol açmaktadır.

Deprem olduğunda binalar yıkılır ve her yer bu binaların enkazları ile dolar. Bu enkazları temizlemek zor olduğu gibi bu durum şehirlerde de görüntü kirliliğine yol açar. Aynı şekilde sellerde de her yer sular altında kalır. Binalar ve çevredeki her şey kullanılamaz hale geir. Sellerin ardından da çevrenin temizlenmesi çok uzun zaman temizlenemez. Yine orman yangınları da çevreye çok fazla zarar veren doğal afetlerdendir. Ormanların yok olması hem doğaya hem de orada yaşayan canlılara büyük zarar verir.

Doğal afetlerden kaçınmak mümkün değildir. Ancak bu afetlere hazırlıklı olmak bunlardan alınacak zararları en aza indirebilmemizi sağlayabilir. Bu nedenle doğal afetlere karşı hazırlıklı olunmalı ve bu sayede görülebilecek zararlar en aza indirilmelidir.

Afetlerin Çevreye Zararı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir