Doğal Afetlerde Ortaya Çıkan Söylentilerin Yaratabileceği Olumsuzluklar Nelerdir

Doğal Afetlerdeki Söylentilerin Zararları, Doğal Afetlerde Ortaya Çıkan Söylentilerin Yaratabileceği Olumsuzluklar Nelerdir

Doğal afetler insanlara en çok zarar veren etkenlerin başında gelmektedir. Doğal afetlerde birçok insan canını ve malını kaybeder. Bu nedenle tüm vatandaşlar doğal afetler konusunda oldukça hassas ve bu olaylara karşı her zaman korku içindedir.

Ülkemizde yaşanan doğal afetlerin ardından maalesef ki insanlar arasında brçok söylenti yayılmaktadır. Bu söylentilerin pek çoğu gerçekte aslı olmayan bilgilerdir. Bu bilgiler halk arasında yayıldığında zaten korku içinde olan insanları daha çok korkutur ve paniğe sebep olur. Bu korku ve panik kişilerin yanlış davranışlarda bulunmasına sebep olabilir.

Örneğin bir deprem anında depremin şiddetinin olduğundan büyük olduğunun söylenmesi, ölü sayısının fazla gösterilmesi, birçok hurafenin yayılması insanlara korku vermekten ve panik yaşatmaktan başka hiçbir şeye yaramaz. Bu nedenle doğal afetlerin ardından söylentilere kulak asmamalı mümkün olduğunca emin olmadığımız şeyler hakkında konuşmamalıyız.

Afetlerden Sonra Ortaya Çıkan Söylentiler ve Zararları Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir