Doğal anıtların oluşumu ve korunması hakkında bilgi

Ülkemiz Anadolu kara parçasında kurulmuştur. Anadolu kara parçası tarihten günümüze oldukça hareketli bir parça olmuştur. Sürekli depremler, heyelanlar ve yoğun sel baskınları dolayısıyla önemli aşınmalara ve değişikliklere uğramıştır. Bu değişiklikler zamanla çeşitliliği sağlamış, ülke sınırları içinde pek çok doğal anıtını, tarihi eserin, mağaranın ve şelalelerin oluşmasını sağlamıştır. Toprağın hareketliliği sayesinde bugün pek çok turist oluşan bu doğal yapıları seyretmek için ülkemize geliyor.

Travertenler kimyasal reaksiyon ve jeolojik gelişmeler sonucunda oluşmuştur. Günümüzde korunma altındadır. Bazı bölgelerde yürünmesine izin vermemektedir çünkü travertenlerin beyaz yapısı gittikçe kararmaktadır.

Peri bacaları ise rüzgarların kayaları aşındırmaları sonucu oluşan dünyada nadir görülen yapılardır. Bu yapılar da zamanla tahrip olmuş ve bazı kendini bilmezlerin etraflarında yazı yazmaları sonucu turistik açıdan zarar görmüştür. Bu nedenle kültür bakanlığı ve valilik tarafından koruma altına alınmış ve hareketlilik sırasında güvenliğin arttırılması amaçlanmıştır.

Mağaralar ise oldukça doğal oluşumlardır. Mağaralar zamanla kayaların aşınması ve depremler sonucu oluşan doğal oyuklardır. Bu yapılar da korunma altındadır. Turistlerin ve vatandaşlarımızın girişi sırasında buralarda gerekli önlemler alınarak kaza geçirmeleri engellenmiş ve güvenlik arttırılarak gece vakti de kayalarda olumsuz durumlarla karşılaşılmasının önüne geçilmiştir.

images

Doğal Anıtların Korunması Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

One thought on “Doğal anıtların oluşumu ve korunması hakkında bilgi

  • 02/05/2014 tarihinde, saat 17:27
    Permalink

    bu ilgi bana çok yararlı oldu ödevimi yaptım ağolun bu siteyi kim actıysa gercekten sağol çok yararlı oldu hoca çok beğendi aferin dedi herkez bani alkışladı hepsinin ödevi yanlıştı sadece benim doğruydu hoca dediki bana kantindn ne istiyosan alıyım dedi bende sağolun dedim bişey aldırmadım ondan çok tesekkür ettim bu siteeyi acana :)))))

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir