doğal kaynakların ekonomiye etkileri nelerdir

Doğal kaynakların ekonomiye katkıları nelerdir, bu yazımızda sizlere doğal kaynakların önemi hakkında bilgi vereceğiz.

Ülkemizde bulunan doğal kaynaklar ekonomiye farklı açılardan büyük katkılar sağlar. Doğal kaynaklar doğada kendiliğinden bulunan kaynaklardır. İnsanlar da bu kaynakları çıkartarak kaynaklardan faydalanırlar. Türkiye’de çıkarılan başlıca doğal kaynaklar ise su, petrol, madenler ve turizm kaynaklarıdır. Bu kaynakların çıkarılması ve işlenmesiyle Türkiye ekonomisine büyük oranda katkı sağlanır.

Ülkemiz su kaynakları açısından oldukça zengindir ve birçok bölgemizde birçok su kaynağı bulunur. Bu su kaynakları içme suyu olarak değerlendirilirken aynı zamanda balıkçılık faaliyetleri için de olanak sağlar. Evlerimizde kullandığımız sular, doğal kaynak olarak çıkan sulardır ve yetkililerin hizmetleri ile bir miktar ücret karşılığında evlerimize ulaştırılır. Devlet bu suyun çıkarılması ve işlenerek dağıtılması için gerekli maaliyeti halktan karşılar. Su kaynakları bol olan bir ülkede yaşadığımız için suyun başkaları için ne kadar değerli olduğunu anlayamayabiliriz; ancak İsrail’in bir nehrimizi satın almak istemesi bize ne kadar değerli kaynaklara sahip olduğumuzu gösterir.

Maden ise demir, bakır, çinko, linyit ve kömür gibi çeşitlerden oluşmaktadır. Ülkemizin çok önemli kaynaklarından biri olan madenler hem ülkemizde kullanılır hem de yurt dışına ihracatı gerçekleştirilir. Madenler çıkarılırken ya da işlenirken büyük uğraşlar verilir. Çıkarıldığı gibi kullanılmaz, madenlerin kullanılır hale gelmesi için birçok işlemden geçmesi gerekir. Bu nedenle de birçok insan madencilikle ilgili alanlarda çalışma imkanı bulabilir.

Doğal yapılarımız ve turizm kaynaklarımız oldukça fazladır ve turistler ülkemize büyük bir ilgi göstermektedir. Pamukkale travertenleri, peri bacaları gibi yeryüzü şekilleri, Karadeniz’deki yeşil ve geniş yaylalar, doğal manzaralar ülkemiz için bulunmaz ekonomik kaynaklardır. Bu güzellikleri görmek için ülkemize turist akını olur. Ekonomimiz turistler ile ve işletmelerin çalıştırılması ile gelişir.

doğal kaynaklar

Ülkemizin Doğal Kaynaklarının Ekonomimize Sağladığı Katkılar Maddeler Halinde Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir