Doğal Kaynakların Ülke Ekonomisine Katkıları

Doğal kaynakların ülke ekonomisine olumlu etkileri, bu yazımızda sizlere doğal kaynakların ülke ekonomisine katkıları hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Ülkelerin yer altı ve yer üstü kaynakları ülke zenginliğinin bir faktörüdür. Ayrıca önemli olan bu kaynakların ülkenin milli kurumlarınca kullanılmasıdır. Ülkeler kendi kaynaklarını kendileri değerlendirmeleri söz ülkeyi uluslararası anlamda söz hakkı sahibi yapar. Yine bu kaynakların ülkenin ekonomisine katkı sağlar. Mesela; Türkiye’nin bor madeni bakımından dünya genelinde % 70 rezervi bulunmaktadır. Yurtdışına ihracı bir kaç yıla kadar yapılıyordu.

Bu ürün yurtdışında işlenip bizlere geri satılıyor. Yani biz ufak meblağlara sattığımız ürünü işlenmiş biçimde yüksek fiyatlardan geri alıyorduk. Ancak son yıllarda bor madeni; zırhlı araç geliştirilmesinde, yakıt kullanımında gibi pek çok faaliyette gereklidir. Ancak bunun dışında daha pek çok kaynağımız ülkemizde işlenememektedir.

Doğal kaynakların etkin bir şekilde çıkarılarak işlenmesi ve yeni sınai ürünler üretilerek ihracatının yapılması ülkemiz için olumlu bir katkı sağlayacaktır. Çünkü bu ürünler işlenmiş ürün sınıfına girdiği için doğal kaynakların direk pazarlanmasından ziyade daha fazla kazanç getireceği için ülke ekonomisi bu durumdan olumlu etkilenecektir. Bu nedenle doğal kaynakların sadece çıkarılıp tek başına satılması değil, bu kaynakları işleyebilecek teknolojiye de sahip olmak gerekir.

images

Doğal Kaynakların Ülke Ekonomisine Katkıları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

One thought on “Doğal Kaynakların Ülke Ekonomisine Katkıları

  • 18/05/2014 tarihinde, saat 17:16
    Permalink

    süper bilgiler ödevime yardımcı oldu teşekkürler :D :D :D

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir