Dolma Kalem Nelerden Yapılır

Dolma Kalem Nasıl Yapılır, Dolma Kalem Nelerden Yapılır

İnsanlar yazının icadından itibaren birçok amaçla yazıyı kullanmışlardır. Kimi duygularını kağıda dökmek için, kimi daha yeni icatlar bulmak için, kimi kanun yazmak için yazı kullanmıştır. Yazı yazmak için gerekli araçlar ise geçmişten günümüze ulaşana kadar çok değişik aşamalardan geçmişlerdir. Farklı malzemelerden farklı kalemler üretmişlerdir ve bunlardan biri de dolma kalemdir.

Dolma kalemin yapımında sertleşmiş kauçuk tercih edilmiştir. Geçmişte kullanıldığı gibi günümüzde de sıklıkla tercih edilmektedir. Sertleştirilmiş kauçuk ince uzun hale getirildikten sonra içi silindir şeklinde oyularak mürekkebin doldurulacağı hazne yerleştirilir. Mürekkebin akarak yazı yazılmasına yarayan uç da kalemin ön tarafına sabitlenir ve böylece dolma kalem yapılmış olur. Yazı yazılırken mürekkebin bitmesi halinde mürekkep kalemin ucuna damlar ve bu şekilde yazı yazmaya devam edilir.

Yazı yazılırken dolma kalemin ucunun sağlam olması gerekmektedir. Çünkü uç yazı esnasında kağıda sürtünür ve yıpranabilir. Bu nedenle dolma kalem ucunun yapımında sağlam iridyum materyalleri kullanılmak zorundadır.

İlk üretilen dolma kalemlerde mürekkep haznesi yoktu. Bu dolma kalemlerin kullanımında kalem mürekkebe batırılmaktaydı. Yazı esnasında mürekkep bitince kalem yeniden mürekkebe batırılırdı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte mürekkep hazneli kalemler üretilmeye başlandı. Böylece günümüzde de rahatlıkla kullanabilen hazneli dolma kalemler elde edilmiş oldu.

Dolma Kalemin Hammaddesi Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir