Dünyanın şekli ile ilgili çalışma yapan bilim adamları hakkında kısa bilgi

dünyanın şekli ile ilgili çalışma yapan bilim adamları hakkında kısa bilgi, Dünya’nın şekli ile ilgili çalışma yapan bilim adamları kimlerdir haklarında kısaca bilgi veriyoruz.

Genellikle batı dünyasından bilim adamlarını bu alanda çalışmalar yaptığı düşünülmektedir. Çünkü dünyanın yuvarlak olduğunu ispat eden son bilim adamı Galileo İtalyan bir bilim adamıdır. Ancak daha gerilere gittiğimiz zaman bu çalışmaların İslam medeniyetine ve Antik Yunan dönemine kadar dayandığı görülmektedir.

İlk çalışmalar Antik Yunan döneminde başlamıştır. Bu dönemde Pisagor, astronomi alanında çalışmalar yaptığı sırada gezegen şekilleri ve özellikle de güneşin doğup batması üzerine yaptığı çalışmalar sonucu gezegenimizin şeklinin tam bir yuvarlak olduğunu iddia etmiş, ancak iddiaları o dönemki hiçbir çevrede olumlu karşılanmamıştır. Ancak 200 yıl sonra Aristo yine aynı alanda çalışmalar yaparak Dünya’nın yuvarlaklığını bilimsel bir şekilde kanıtlamıştır.

11. yüzyılın önemli bilim adamlarından Biruni de bu alanda çalışmalar yapmıştır. Dünya’nın küre şeklinde olduğunu ve yer çekimi kuvvetine göre hareket ettiğini ispatlamıştır.

Macellan bir bilim adamı değildir ancak Galileo’nun yuvarlaklık tezini denemek amacıyla gemiyle Dünya’nın çevresini dolaşmış ve yine aynı yere geri dönereke Dünya’nın yuvarlak olduğunu resmen kanıtlamıştır. Aynı şekilde Kristof Kolomb ve adamları da bu tezi uygulamak amacıyla yola çıkmış ve Amerika kıtasını keşfetmiştir. Batı dünyasında bunun üzerine keşifler artmış, maceracı denizciler dünyayı dolanmış ve yeni yerler keşfetmişlerdir.

images (2)

Dünya’nın Şekli Üzerine Çalışma Yapan Bilim Adamları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir