Ebenezer Howard Kimdir

Ebenezer Howard Kimdir, Ebenezer Howard Hayatı Biyografi

İngiliz, düşünür. Bahçe kentlere iliş­kin düşünceleriyle çağdaş kent tasarı­mını etkilemiştir.

29 Ocak 1850’de Londra’da doğdu, 1 Mayıs 1928’de Hertfordshire’da öldü. On beş yaşındayken eğitimini bıraktı ve bir büroda hizmet etmeye başladı. 1871’de ABD’ye gitti ve Nebraska’da bir arazi satın alıp çiftçiliğe girişti. Bir yıl sonra bu işin kendine uygun olmadığını görerek Chicago’ya geçti, uzman bir stenograf olduğu için bürolarda çalıştı. 1876’da yeniden Londra’ya döndü ve bu mesleğini uygulayarak yaşamını sürdürdü.

Howard gençliğinde bilimsel konularla, mekanik sorunlarıyla ilgilendi. Boş zamanlarında yazı makine­sinin geliştirilmesi, bir stenografi makinesinin bulum- ması üzerine çalışmalar yaptı, ama bunlardan önemli bir sonuç elde edemedi. İlgisini çeken konulardan biri de bilimsel ilerlemelerin dinsel konularla çelişkisiydi. Bu onu daha ilerki yıllarda toplumsal sorunlar üstün­de durmaya yöneltti. Özellikle çağına özgü zenginlik içinde yoksulluk ve hızla büyüyen kentlerin durumu ilgisini çekiyordu. Bu konularda çözüm önerileri öne süren çeşitli devrimci örgütlerin toplantılarına katıldı, ama onların düşüncelerini uygulanabilir bulmadığı için benimsemedi.

Üstünde uzun süre özenle çalıştığı kendi önerisini 1883’ten sonra önce özel, sonra da kamuya açık tartışmalarda açıklamaya başladı. Çağdaş kentleşme sorunlarının çözüm yolu olarak gördüğü bahçe kent­lere ilişkin düşüncelerini de 1898’de yayımladığı bir kitapta topladı. Yapıtının büyük ilgi görmesi ve yankılar uyandırması üzerine 1899’da İngiltere’de (daha sonra Bahçe Kentler ve Kent Planlaması Birliği’ ne dönüşen ve bugün de Kent ve Ülke Planlaması Birliği adıyla çalışmalarını sürdüren) Bahçe Kent Birliği’ni kurdu.

  • Eserleri (başlıca): To-morrow: A Peaceful Path to Real Reform, 1898, (“Yarın: Arsa Reformuna Giden Banşçı Bir Yol”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir