Eduard Lalo Hayatı

Eduard Lalo Kimdir, Eduard Lalo Hayatı Biyografi

Fransız, besteci. Güçlü bir orkestrala­mayla ülkesine özgü niteliklerin ağır bastığı yapıtlar vermiştir.

27 Ocak 1823’de Lille’de doğdu, 22 Nisan 1892’de Paris’te öldü. İspanyol asıllı bir ailenin çocuğuydu. Babası, oğlunun da kendisi gibi asker olmasını istiyordu. Ancak Lalo küçük yaşta müziğe ilgi duydu, keman ve viyola dersleri aldı. Daha sonra Paris Konservatuvarı’nın Lille’deki bölümüne girdi.

On altı yaşında tek başına Paris’e giderek konservatuvarda öğrenci oldu. Çok yoksul koşullarda yaşamak ve okulun sıkı disiplini altında çalışmak zorunda kaldı. Bir süre sonra konservatuvardan ayrılarak kuramsal kitaplar ve önemli bestecilerin yapıtları üzerinde özel çalışmalar yaptı. Bu dönemde, ilk önemli ürünleri sayılan çeşitli şarkılarla keman ve piyano için bir parça besteledi.

1848’de bestecilikten uzaklaşarak keman ve viyo­la çalışmalarını yoğunlaştırdı. Armingaud-Jacquard Dörtlüsü’ne viyolacı olarak katıldı. 1865’de evlendiği eşi onu yeniden bestecilik alanında, özellikle sahne yapıtları üzerinde çalışmaya özendirdi. Fiesque adlı yapıtıyla 1866’da opera dalında açılan bir yarışmaya katıldı. Üçüncü olmasına karşın, opera kuruluşlarının ilgisini çeken yapıt, çeşitli aksilikler sonucu sahnele- nemediyse de başka yapıtları, Paris’te zaman zaman seslendirildi.

  • Eserleri (başlıca): Opera: Fiesque, 1866; Le Roi d’Ys, 1888, (Ys Kralı). Bale: Namouna, 1882; Neron, 1891. Orkestra Müziği: Keman Konçertosu, 1872; Symphonie espagnole, 1873, (İspanyol Senfonisi); Allegro symphoni- que, 1875; Viyolonsel Konçertosu, 1876; Rapsodie norvegi- enne, 1881, (Norveç Rapsodisi); Sol-minör Senfoni, 1885- 1886; Piyano Konçertosu, 1889. Oda Müziği: ? Üçlü, keman, viyolonsel ve piyano için; 2 Yaylı Çalgılar Dörtlüsü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir