Edwin H. Land Hayatı

Edwin H. Land Kimdir, Edwin H. Land Hayatı Biyografi

ABD’li sanayici ve mucit. Küçük kristallerden oluşan sentetik polarıcı katmanları ve polaroit fotoğraf maki­nesini yapmıştır.

7 Mayıs 1909’da Connecticut Eyaleti’ndeki Bridgeport’ta doğdu. Harvard Üniversitesi’nde fizik öğre­nimini sürdürürken, ışığı polaracak sentetik maddele­rin yapımıyla ilgilenmeye başladı. Bu alandaki çalış­malarım ve deneysel araştırmalarını sürdürebilmek amacıyla öğrenimini yarım bırakarak, Harvard Üniversitesi’nin sağladığı laboratuvar olanaklarında, sı­kıştırılmış küçük kristaller aracılığıyla ışığı polarmayı başardı. Buluşunu “polaroit” adıyla tescil ettirerek 1937’de Polaroid Company’yi kurdu ve üretime geçti. II. Dünya Savaşı süresince Ulusal Savunma Araştır­maları Komitesi için çeşitli askeri araç ve füzelerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Land, 1947’de özellikle amatör fotoğrafçılar arasında hızla benimsenen ilk polaroit fotoğraf makinesini piyasaya sürdü. 1982’de emekliye ayrılmadan önce, kendi kuruluşunun yönetimi dışında birçok araştırma kuru­munda da danışmanlık görevini üstlenmiş, pek çok ödül ve madalya almıştı.

Bazı organik madde kristallerinin, içinden geçen ışığı polardığı 19. yy’dan beri biliniyordu ve 1828’de Nicol, Kanada balsamıyla birleştirilmiş iki kalsiyum karbonat kristalinden (kalsitten) oluşan polarıcı bir prizma yapmıştı. Ancak, istenilen büyüklükte kristal­ler doğada ender bulunduğundan, çeşitli optik araç­larda kullamlcak Nicol prizmalarının yapımı hem güç, hem de pahalıydı. Öğrenciliği sırasında bu konuyla ilgilenen Land, tek ve büyük bir kristal yerine, aynı doğrultuda dizilmiş küçük kristaller kullanarak da istenilen sonuca ulaşılabileceğini dü­şündü. Gerçekten de, asetilselüloz gibi saydam ve sentetik bir reçine hamuruna katılıp haddeden geçiri­lerek sıkıştırılan binlerce küçük kristalden, genellikle kinin iyodosülfat yapısındaki herapatit kristallerinden oluşan katman, ışık karşısında tek bir kristal gibi davranıyor ve gelen ışığı istenilen doğrultuda poları- yordu. Land’in polaroit adını verdiği bu sentetik polarıcı prizma hızla Nicol prizmalarının yerini aldı ve polarimetre, gözlük camı, kamera filtresi yapımın­dan başlayarak optik ve fotoğrafçılıkta yaygın bir kullanım alanı buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir