Eğitim Sürecinde Ailenin Görevleri ve Sorumlulukları

Başarılı Bir Öğrenci Profili İçin Ailelerin Yapması Gerekenler

Bir öğrencinin başarısında hiç kuşkusuz ailelerin yaptığı hareketler ve izlediği davranış biçimleri büyük bir önem taşımaktadır. Günümüzde birçok öğrencinin başarısız olmasındaki temel etken aile içerisindeki sorunlardan oluşmaktadır. Bu yüzden de bir öğrencinin başarılı olabilmesi için ailelere düşen yükümlülükler bulunmaktadır. Bu yükümlülükler;

etniksinif

1) Öğrenci hem yaşı hem de yapısı itibariyle sürekli ilgi bekleyen küçük çocuklardır. Bu yüzden de aile sürekli öğrenciyle ilgili olmalı ve onlarla bir arkadaş gibi muhabbet etmelidir.

2) Öğrenciler başkalarıyla kıyaslandırılmaktan nefret ederler. Her ne kadar bu durumu gizlemeye çalışıp, sizlere umursamadıkları havası vermeye çalışsalar da içlerinde bu konu onları sıkıntıya düşürür. Bu yüzden de kesinlikle çocuklarınızı birileriyle karşılaştırmayın. Örnek göstererek öğüt vermek yerine, çocuğunuzda olmasını istediğiniz özellikleri ona söyleyerek onu heveslendirmeye çalışın.

3) Çocuklarınızı başarısızlıklarında teselli edin ve başarılı olduğunda da mutlaka ödülünü verin. Çünkü öğrenciler bir iş yaptıklarında mutlaka bir karşılık ister. Karşılık bulmadığında ise genellikle o işten soğur ve yapmak istemez.

4) Olayları kötü tarafından değil de öğrencilerin düşünme tarzı gibi iyi yönleri ile değerlendirmek.

5) Öğrencinin çok fazla üstüne gitmeyin. Daha çok ilgili olun ve kendilerine derslerinde yardımcı olun.

6) Çocuklarınızla eğitim sürecinde sürekli irtibat halinde olun. Ancak çocuğunuzun kötü bir sonuç ile karşınıza çıksa da onu azarlamayın ve bu durumu ona açıklayın. Bu sayede iletişiminiz daha çok güçlenecektir.

eokulegitim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir