Elektriğin Olmadığı Bir Zamanda Yaşıyor Olsaydınız Aydınlatma Sorununu Nasıl Çözerdiniz

Elektrik olmasa ne olurdu, elektrik icat edilmese ne olurdu, bu yazımızda sizlere elektriğin olmadığı bir zamanda yaşasanız aydınlatma sorununu nasıl çözersiniz konulu bir yazı paylaşacağız.

Eskiden elektrik yoktu ve dünya bugünlere göre oldukça karanlık kalıyordu gecelerde. Oysa ki şu an geceleri gündüz gibi aydınlatacak teknolojiye sahibiz. Her şey elektrik sayesinde. Bizler elektrik olduğu için rahatça etrafımızı aydınlatabiliyoruz ancak dedelerimiz ve büyüklerimiz elektriksiz ortamlarda yaşamışlar. Siz de onlar gibi olsanız acaba aydınlatma sorununu nasıl çözerdiniz?

Büyüklerimize sorduk ve onların bu sorunu nasıl çözdüğünü öğrendik. Onlar elektrik olmadan önce kandille odalarını aydınlatırlarmış. Kandil, içinde gazyağı veya ispirto bulunan ve tıpkı bir çakmak gibi yakılabilen bir aydınlatma aracıdır. Lambalar kadar olmasa da bulunduğu bölgeyi aydınlatmak için yeterlidir. Sanıyoruz ki geçmişte elektrik yokken kullanılan en iyi aydınlatma cihazı kandillermiş.

İkinci bir yöntem ise mumlar. Genellikle bizler de elektrikler kesildiği zaman mum kullanıyoruz. Ancak mumlar  düşme ve yangın çıkarma riskinden dolayı pek tercih edilmiyor. Ama yine de aydınlatmada kullanmak için iyi bir yöntem olabilir.

images23NVEHAW

Elektrik Olmasa Aydınlatmada Neleri Kullanırdınız Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir