Elektrikli Tramvaylar Kaldırıldıktan Sonra Ülkemizde Hangi Araçlar Kullanıldı

Yeni toplu taşıma araçları, ülkemizde toplu taşıma, toplu taşıma hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Elektrikli tramvaylar özellikle 80’li yıllara kadar ülkemizde toplu taşıma alanında büyükşehirlerde kullanılan önemli ulaşım araçlarıydı. Ancak zamanla bu araçlar teknolojik gelişmelerin gerisinde kaldı, görüntü kirliliğine neden olduğu için de bir süre sonra tamamen kullanımdan kaldırıldı. Çünkü bu tramvaylar elektrik bağlantısının olduğu hatlarda hareket edebiliyor, çoğu zaman da bozuluyor ve yolda kalıyordu. Bunun etkisiyle de kısa zamanda bu araçlar ulaşımdan kaldırıldı.

Tramvayların yerine körüklü otobüsler veya dizel otobüsler kullanılmaya başlandı. Bu otobüsler kabloyla ve elektrikle çalışmadığı için her yere gidebiliyor ve görüntü kirliliği de oluşturmuyordu. Ayrıca daha az bozulduğu için bakım masrafları daha ucuzdu.

Bu araçların ardından doksanlı yıllardan itibaren modern ulaşım araçları olan metrolar inşa edildi. Yerin altından kısa zamanda istenilen yerlere ulaşımı sağlayan metrolarla birlikte kıtaları geçen metrobüsler de kullanılmaya başlandı. İstanbul’da nüfusun hızlı artışı yüzünden ulaşım da gittikçe zorlaşıyordu. Günümüzde marmarayla kıtaları deniz altından birleştiren metrolar ve dakika başı hareket eden metrobüslere rağmen İstanbul trafiği hala beklenen düzeyde hafifleme gösteremedi.

indir (5)

Yeni Ulaşım Araçları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir