En Tehlikeli ve Ölümcül Gripler

En Tehlikeli ve Ölümcül Gripler Nelerdir

Her mevsimde görülmekle beraber kış aylarında daha fazla yaşanan grip, yakaladığı hastayı doğduğuna pişman ediyor. Hastalığın şiddeti ve semptomları kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber grip vakaları kendi arasında da değişiklik gösterebiliyor. Hatta bunların bazıları ölümle bitebilen çok tehlikeli grip türleri olabiliyor. İşte günümüze kadar gelmiş geçmiş en ölümcül grip türleri:

en tehlikeli gripler

1. İspanyol Gribi

1918 – 1920 yılları arasında dünyaya yayılan bu gribin neredeyse 50 milyon kişinin hayatına mal olduğu tahmin edilmekte.Bu gribin unutulmayan en önemli yanı; zayıf, yaşlı ve çocuklardan çok, sağlıklı ve genç yaştaki insanları etkilemiş olmasıdır. Hastalığa İspanyol gribi adının verilmesinin sebebi ise Birinci Dünya Savaşı’na katılmamış olan ve basınında sansür olmayan İspanya’nın hastalığı ilk olarak dünyaya duyuran ülke olmasıdır.

2. Asya Gribi

Asya gribi 1957-58 senelerinde Çin’de başlamış bulunuyor ve hastalık kısa sürede Amerika’da görülmüştür.
Hastalık insan gribine yakalanan ördeklerden ortaya çıkmıştı. Gribe çözüm olarak bir iğne bulunana dek 2 bine yakın kişi hayatını kaybetmişti. Hastalık en sık okul çağındaki çocukları etki altına almış, hayatını kaybeden kişiler ise genellikle yaşlılar olmuştu.

3. Hong Kong Gribi

1968’de Hong Kong’da baş gösteren bu grip türü kısa sürede Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da da görülmeye başlandı.
Salgında yaklaşık bir milyon kişi vefat etti.

4. Domuz Gribi
Yeni ortaya çıkan bir virüs olduğu düşünülse de domuz gribinin varlığı çok eskilere dayanıyor. Hastalık ilk kez 1976 yılında New Jersey Ford Dix’deki bir askerin hastalandıktan sonra vefat etmesi şeklinde ortaya çıktı.
Virüs Fort Dix’den dışarıya bulaşmadı.

5. Kuş Gribi

1997′de Hong Kong’ta ortada görülen kuş gribi ve 2003 yılında dünyada da görülmeye başlandı. Asya, Afrika, Orta Doğu ve Avrupa’da hastalık ortaya çıkmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre 2003 yılından günümüze virüsten etkilenen 421 kişiden,257’si vefat etti.

En Tehlikeli Grip Türleri Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir