Enrico Cecchetti Hayatı

Enrico Cecchetti Kimdir,Enrico Cecchetti Hayatı ve Biyografi

(1850-1928)

 

İtalyan dansçı ve bale eğitmeni. Geliştirdiği bale eğitim programı, İngiltere ve ABD’de bugün yaygın olarak uygulanmaktadır.

21 Haziran 1850’de Roma’da doğdu, 13 Kasım 1928’de Milano’da öldü. Hem babası, hem de annesi dansçı idiler. Cecchetti bir tiyatronun soyunma odasında dünyaya gelmişti. Çok küçük yaşta baleye başladı ve 5 yaşında seyirci karşısına çıktı. 19. yy’ın önemli bale kuramcısı ve eğitmenlerinden Carlo Blasis’in (1797-1878) öğrencisi olan Giovanni Lapri’ yle birlikte çalıştı. 1870’de Milano’da La Scala’da sahneye çıktı. Kısa sürede tüm Avrupa ve ABD’de tanındı. Avrupa’da birçok bale topluluğunda konuk baş dansçı olarak dans etti.

1887’den sonra St. Petersburg’daki (bugün Le­ningrad) Marinski Tiyatrosunda (bugün Kirov Tiyat­rosu) dans etmeye başladı. 1890’da koreograf Petipa’ mn Çaykovski’nin müziğiyle hazırladığı Uyuyan Güzel’deki dansıyla büyük bir başarı kazandı. Teknik kusursuzluğu temel alan dans stili, Rusya’da ilgiyle izlenmesine yol açtı. Aynı yıl St. Petersburg’daki imparatorluk Balesinde bale ustası (maître de hallet) oldu. 1892-1902 arasında bu topluluğa bağlı bale okulunda eğitmen olarak çalıştı. Bu okulda aralarında Karsavina, Nijinski, Fokine ve Pavlova gibi Rus balesinin ünlü adlarının da bulunduğu birçok dansçı yetiştirdi.

1902-1905 arasında Varşova Tiyatrosu’na bağlı bale okulunda, 1909’dan 1918’e değin de ünlü empre­zaryo Diaghilev’in kurduğu Rus Baleleri topluluğunda eğitmenlik yaptı. 1918’de yine bir dansçı olan eşi Giuseppina de Maria ile birlikte Londra’da özel bir bale okulu açtı. Burada Alicia Markova ve Sergey Lifar gibi ünlü dansçılar yetiştirdi. 1925’ten başlayarak La Scala Bale Okulunu yöneten Cecchetti, ölümüne değin bale eğitmenliğini sürdürdü.

Cecchetti bale tarihin en büyük eğitmenlerinden biridir. Geliştirdiği bale eğitim yöntemi, klasik bale­nin beş pozisyonu ile yedi temel hareketini kapsayan sıkı bir çalışma programını içerir. Bu programın benimsenip yaygınlaştırılması amacıyla 1922’de Lon­dra’da Cecchetti Society (Cecchetti Derneği), 1939’da da ABD’de Cecchetti Council of America (Amerikan Cecchetti Kurulu) kurulmuş ve sanatçının bale yönte­mi, İngiltere ve ABD’de yaygın olarak uygulanan bir eğitim durumuna gelmiştir. Cecchetti ayrıca, bir eğitmen olarak Fransız Marius Petipa ve İsveçli Christian Johansson ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir