Eskimolar Buzdan Evlerini Nasıl Isıtırlar

Eskimo evleri, eskimolar evlerini nasıl ısıtır, eskimolar buzdan evleri nasıl ısıtır hakkında kısa bilgi yazısı paylaşacağız.

Eskimolar kutup bölgelerinde yaşayan topluluklardır. Genellikle dağınık bir yerleşime sahip olan bu topluluklar, yılın her günü soğuk olan havaya karşı mücadele edebilmek için kalın kıyafetler giyer, balıkçılıkla geçinirler. Eskimolar buzdan yaptıkları iglo adı verilen evlerde yaşamlarını sürdürürler. İnsanların merak ettiği sorunlardan biri de bu evlerde eskimoların soğuğa karşı nasıl korunduğuyla ilgilidir. Mesela evlerin ısıtılması durumunda buzlar eriyeceği için evin içi nasıl ısıtılmaktadır merak konusu olur. Bu yazımızda sizlerin bu gibi meraklarını gidereceğiz.

Eskimolar evlerini kubbe şeklinde buz kütleleri kullanarak inşa ederler. Evlerin içindeki sıcaklık on derece civarındadır. Ancak evlerinde yakacak kullanmazlar. Herhangi bir ısınma aleti de kullanmazlar. Onları evin içinde soğuktan koruyan şey ise üzerlerine giydikleri kalın hayvan postlarıdır. Bu postlar oldukça kalındır ve eskimoları asıl sıcak tutan kıyafetler de bunlardır. Yiyecek pişirme işini de gazyağıyla çalışan basit tüpler aracılığıyla hallederler. Ayrıca barınaklarını aşağıda doğru kazdıkları için de soğuk havanın içeriye girmesi daha da zorlaşır. Bu şekilde dışarıdaki sıcaklık -20’lerde olmasına rağmen eskimoların evlerindeki sıcaklık 10 derece olarak sabit kalmaktadır.

indir (1)

Eskimoların Yaşamları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir