Esnek Çalışma Taslağı Çalışma Hayatını Değiştirecek

Bu tasarı çalışma hayatını değiştirecekİşçilerin büyük tepki gösterdiği ve tartışmalar üzerine Torba Yasa’dan çekilen esnek çalışma taslağı; çağrılı, evden, uzaktan ve esnek zamanlı çalışma olarak genişletildi.

Deniz Çiçek’in haberindeki iddialara göre, hükümet, işçi kesiminin büyük tepki göstereceği esnek çalışma taslağını hazırladı. Torba Yasa’yla kısmen getirilmek istenen ancak gelen tepkiler üzerine geri çekilen esnek çalışmada yeni taslak, ülkedeki bütün işletmelerde çağrı üzerine çalışma, evden çalışma, uzaktan çalışma, iş paylaşımı ve esnek zamanlı çalışma gibiuygulamaları getiriyor.

Taslağın gerekçesinde, küresel kriz nedeniyleuygulamanın zorunluluk olduğu belirtilirken, esnek çalışmanın uygulandığı ülkelerde işçilerin moralinin yükseldiği, hatta trafiğin dahi azaldığı kaydedildi.

İşçi kesimiyse, çalışanların haklarının ellerinden alınacağı, kuralsız, düzensiz ve güvenliksiz bir çalışma sistemi öngördüğü için sisteme tepkili. Sistemle, çalışma süresine göre maaş alınacağı için işçi ücretlerinin de düşmesi bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yönetiminde hazırlanan ve İş Kanunu’nda değişiklik öngören taslağa göre, mevcut İş Kanunu’nun 14. maddesine, çağrı üzerine çalışma, evden çalışma, uzaktan çalışma, iş paylaşımı ve esnek zamanlı çalışmaya yönelik bir hüküm eklenecek. Çalışma hayatını sil baştan değiştirecek uygulamalar şöyle işleyecek:

ESNEK ZAMANLI ÇALIŞMA

Günlük çalışma süresi içinde işveren tarafından belirlenen çekirdek zaman dışında işe başlama ve bitirme saatleri işçi tarafından belirlenecek. İşçi çekirdek zamanın dışındaki çalışma süresini, günlük 11 saati aşmamak koşuluylakullanabilecek. Haftalık çalışma süresini haftanın ilk 4 günü dolduran işçi, 5. gün tam gün süreyle izin kullanabilecek.

ÇAĞRI ÜZERİNE ÇALIŞMA: İşçi, kendisine ihtiyaç duyulursa iş görecek. Kısmi süreli bir iş sözleşmesi imzalanacak. Taraflar, hafta, ay veya yıl gibi bir zaman dilimi içinde işçinin ne kadar süreyle çalışacağını belirlemezse, haftalık çalışma süresi 20 saat olarak kararlaştırılmış sayılacak.

UZAKTAN ÇALIŞMA: İşçi, mal ve hizmet üretmek için işletme merkezi dışında çalışacak. Bu yöntemde haberleşme ve bilgisayar sistemleri kullanılacak veişyerine bağımlılık olmayacak. İşyeriyle iletişim kurulacak saatler ve ücretleri sözleşmede yer alacak.

Hakları yok olacak

TÜRK-İŞ Başkanı Mustafa Kumlu bu sistemde işçinin çalışma koşullarının giderek kötüleşeceğini söyledi: Esneklik, örgütlenme, toplu pazarlık ve iş güvencesi gibi hakların kullanılmasını yok edecek. İşçilik maliyetleri düşerken çalışma süreleri uzayacak, sendikasızlaşma ve kayıtdışı istihdam artacak. Çalışma koşulları da kötüleşecek. Esnek üretim modelleriyle iş kavramı saldırıya uğrayacak ve onurlu iş kaybolacak.

Esnek Çalışma Taslağı , Torba Yasada Esnek Çalışma Saatleri taslağı 2012

AKŞAM – 18 Aralık 2011

2 thoughts on “Esnek Çalışma Taslağı Çalışma Hayatını Değiştirecek

 • 19/08/2016 tarihinde, saat 06:43
  Permalink

  I’m quite pleased with the inirmoatfon in this one. TY!

  Yanıtla
 • 18/12/2011 tarihinde, saat 22:45
  Permalink

  ev hanımlarınında para kazanabilmesi için bazı kolaylıklar sağlanmalı . iş verenler bu konulara eğilip birazda bizleri düşünse çok minnettar kalacağız. saygılar…..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir