Faruk Geç Kimdir

Faruk GEÇ Kimdir,Faruk GEÇ  Hayatı ve Biyografi

(1931)

Türk, çizgi romancı. Günlük gazetelerde yayımlanan yapıtlarıyla geniş bir okur kitlesine seslenmiştir.

Adapazarı’nda doğdu. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesinde yaptı. Güzel Sanatlar Akademisinin (şimdi Mimar Sinan Üniversitesi) İç Mimarlık Bölü- mü’nü bitirdi. Çizgi romana 1955’de Hürriyet gazetesinde başladı. 1982’de emekli olana değin orada çalıştıktan sonra Güneş gazetesine geçti.

Faruk Geç, Alex Raymond, Hul Hofter, Milton Caniff, Norman Rockwell, Andrew Loomis gibi ünlü çizgi romancılarından etkilenmiş, kendi üslubunu oluştururken onlardan yararlanmıştır. Yapıtlarında genellikle aşk, evlilik ve aile ilişkileri üzerinde durur. Köylü, kentli, zengin ya da yoksul, her kesimden insanın duygularını, zayıflıklarını istek ve özlemlerini yansıtmayı amaçlar. Konularım olağan üstünlüklerden uzak olağan, güncel olaylardan seçer. Gerçekçi, en ince ayrıntılara bile önem veren, ama rahat izlenen, yalm bir çizgisi vardır. Çizgi romanda yazım ile çizimi bir bütün olarak görmüş, bu nedenle romanlarını hep kendi yazmış, başka bir yazarla işbirliği yapmamıştır.

Eserleri (başlıca): Yılların Özlemi; Kutsal Yalan; Kızımı Arıyorum; Dünü Yaşayamazsın; Yeniden Gelen Bahar; Geriye Bakmayacağım; Bir Tadımlık Ölüm; Sonsuz Arzu; Şöhretin Bedeli; Eski Bir Aşk; Ayrılan Yollar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir