Fatih Sultan Mehmet Hayatı Kısaca

Bu yazımızda, sizlere Fatih Sultan Mehmet Hayatı Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

İlgili resim

Osmanlı Devleti’nin en parlak dönemlerinden bir tanesinin padişahı olan Fatih Sultan Mehmet, 30 Mart 1432 tarihinde dünyaya gelmiştir. Yaşama gözlerini açtığı dönemde İslâm âlimleri tarafından kaliteli, nitelikli bir eğitime tabii tutulan Sultan Mehmet, henüz genç yaşında ülkeyi yönetebilecek yeterliliğe sahip olan zeki bir lider olarak tarih sayfalarına kayıt edilmiştir.

Fatih Sultan Mehmet’in babası Sultan İkinci Murat, annesi ise Hatice Hüma Hatun’dur. O dönemlerde şehzadelerin eğitim aldığı yer olan Manisa ilinde çocukluğunu geçirmiş, genç yaşında buraya sancakbeyi olarak atanmıştır. Ağabeyi Alaattin Çelebi 1444 yılında vefat edince, tahtın tek varisi olarak kalmıştır ve babasının da tahttan vazgeçmesi ile birlikte henüz 12 yaşında ilk kez Osmanlı padişahı olmuştur.

Onun genç yaşında tahta geçmesini fırsat bilen Haçlılar, derhal toplanarak bundan faydalanmaya çalışmış ve Osmanlı üzerine seferler düzenlemişlerdir. Bu durum karşısında devlet ahalisi, Sultan İkinci Murat’a ısrar ederek tekrardan tahta geçmesini sağlamışlardır. Ancak İkinci Murat, 1451 yılında vefat edince Sultan Mehmet, 19 yaşında ikinci ve son kez tahta çıkmıştır.

Henüz 21 yaşına geldiğinde, İstanbul’un kesin olarak fethedilmesi için sonsuz gayret gösteren Sultan Mehmet, uzun bir kuşatma döneminin ardından fethi tamamlayarak devleti bir imparatorluk haline getirmeyi başarmıştır. Yaşamı boyunca Mora, Atina, Sırbistan, Trabzon gibi önemli toprakları devlet sınırları içerisine katan Fatih Sultan Mehmet, 3 Mayıs 1481 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Fatih Sultan Mehmet Hayatı Kısaca Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir