Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Onarıma Giriyor

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü tadilata giriyor. İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 18 Haziran’dan itibaren 3 şeriti 3 ay süreyle bakım saatlerinde trafiğe kapatılacak. Çalışmalar Haliç Köprüsü’nde de başlıyor.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Haliç köprülerinde 18 Haziran’dan itibaren bakım çalışması başlatılıyor. Çalışmalar sırasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki 3 şerit 3 ay boyunca trafiğe kapatılacak. Ayamama Deresi’nde de aynı anda ıslah çalışması yürütülecek.
fatih sultan mehmet köprüsü
İstanbul ulaşımının ana arterleri üzerinde bulunan Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerinde asfaltlama çalışması başlatılıyor. Köprülerdeki asfaltlama çalışmalarının yanı sıra 2009’daki su taşkınıyla gündeme gelen Ayamama Deresi’nde de yaz boyunca ıslah çalışması yapılacak. Karayolları 1. Bölge Müdürü Mehmet Karaman, söz konusu çalışmalarla ilgili olarak Ortaköy’deki Karayolları Dinlenme Tesisleri’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Karaman, Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprüsünde çelik tabliyenin tamiratı, izolasyonu ve asfaltlama çalışmalarının yapılacağını, bunun yanı sıra Ayamama Deresi’nin de sanat yapılarının kesitlerinin büyütülmesi için çalışma yapılacağını söyledi. İstanbul ulaşımının üç önemli noktasındaki yenileme çalışmalarında trafiği rahatlatarak, sürüş konforu ve trafik güvenliğini artırmayı, köprülerin yapısal ömrünü uzatmayı amaçladıklarını aktaran Karaman, Ayamama Deresi ıslahı ile de olası sel felaketinin önüne geçmeyi hedeflediklerini belirtti.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde bu kış bozulmalar meydana geldiğini aktaran Mehmet Karaman, “Bunun yenilenmesi kaçınılmazdı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde bir günde her iki yönde 250 bin araç geçmektedir. Üstteki bozulmalar trafiği olumsuz etkilemektedir” dedi.

Ayamama Deresi’nde ise 2009 yılında Basın Ekspres yolunda meydana gelen su taşkınlarının ıslah çalışmalarını gerekli kıldığını dile getiren Karaman, “Bizden kaynaklanan bir şey olmamasın rağmen biz bunu yapmayı kendimize görev atlettik” ifadelerini kullandı.

“FSM’DE ULAŞIM İKİ YÖNDE 5 ŞERİTTEN SAĞLANACAK”

Karaman, tüm bu çalışmaların trafiğin az olduğu tatil döneminde yapılacağını belirterek, “24 saat, 3 vardiya şeklinde sürdürülecek ve bu süreçte trafiğin aksamaması için gerekli tüm önlemler alınacak. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde çalışmalar 4 etapta yapılacak. Her etapta 3 şerit trafiğe kapatılarak, ulaşım 5 şeritten sağlanacak. Birinci etapta Asya’dan Avrupa’ya geçişte 3 şerit açık olacak, Avrupa’dan Asya’ya geçişte işse 2 şerit açık olacak. İkinci etapta yine Asya’dan Avrupa’ya 3 şerit, Avrupa’dan Asya’ya 2 şerit açık olacak. Üçüncü etapta ise Avrupa’dan Asya’ya 3 şerit, Asya’dan Avrupa’ya ise 2 şerit açık olacak. Dördüncü etapta da yine Avrupa’dan Asya’ya 3 şerit, Asya’dan Avrupa’ya ise 2 şerit verilecek” diye konuştu.

Haliç Köprüsü’nde 5 aşamalı yapılacak olan üst yapı yenileme çalışmalarında ana köprüde çalışırken, ilave köprülerden, ilave köprülerde çalışırken ise ana köprü ile alternatif yollardan trafik akışı sağlanacağını dile getiren Mehmet Karaman, çalışmalar süresince metrobüs hattının ise açık tutulacağını dile getirdi. Karaman, her iki köprüde çalışmaların 24 saat boyunca süreceğini belirterek, “Uygulama yalnız Türkiye’de değil, Türkiye’nin her yerinde böyle” dedi.

Karaman, Haliç’te yapılacak çalışmalar sırasında alternatif ulaşım yollarının nasıl olacağını ise şöyle anlattı:
“Haliç Kuzey yan köprüde bakım çalışması yapılacağından dolayı Halıcıoğlu’ndan Edirne istikametine gitmek isteyen sürücüler Halıcıoğlu kavşağından Ankara istikametini kullanarak Okmeydanı kavşağından E5 Edirne istikametine katılabilecek. Haliç Kuzey yan köprü bakım çalışmasından dolayı kapatılacağından, Ankara istikametinden gelecek sürücülerin Ayvansaray’a gitmeleri için E-5 Edirnekapı ayrımını kullanarak, Edirnekapı alt geçitten Ankara istikametine bağlanıp, Ayvansaray kavşağından gidebilecek. Haliç Güney yan köprü bakım çalışmasından dolayı kapatılacağından Halıcıoğlu’na gitmek isteyen sürücülerin Haliç Güney orta köprü Ankara istikametinden Okmeydanı kavşağına gelerek E-5 Edirne istikametine bağlanıp, Halıcıoğlu kavşağından inmelidir. Haliç Güney yan köprü bakım çalışmasından dolayı kapatılacağından Haliç sahil yolundan Ankara istikametine gitmek isteyen sürücüler Savaklar Caddesi’nin takip edip Edirnekapı alt geçitten bağlanabilirler.”

“METROBÜS SEFERLERİ AKSAMAYACAK”

Metrobüs hattında çalışma yapıldığında seferlerin aksatılmayacağını ifade eden Mehmet Karaman, Ayamama Deresi ıslah çalışması sırasında ise Mahmutbey Batı kavşağında kapatılacak şeritler için ilave servisler yapılacağını söyledi.

Karaman, Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerindeki çalışmaların 18 Haziran-17 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini ifade ederek, “Ayamama Deresi ıslah çalışmaları Mahmutbey batı kesimi için 1 Haziran’da başlamış olup, anayol üzerindeki çalışmalar okullar açılana kadar tamamlanacaktır. Bakım çalışması sırasında trafiğin güvenli bir şekilde seyrini sağlamak amacıyla her türlü güvenlik tedbirleri alınacaktır. Sürücüler ‘www.kgmistanbulyol.com’ sitesinden çalışmalar hakkında bilgi alabilirler: Sürücüler acil bir durumda 159 telefonunu arayabilirler” dedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Karaman, “Bu çalışma gerekli, şart. Köprü trafiğindeki araç sayısı 250 bini buldu. Halkımız biraz sıkıntı yaşayabilir, o sıkıntıyı bizde yaşıyoruz” diye konuştu.
Haliç Köprüsü’nde geçtiğimiz ay yaşanan sıkıntıya da değinen Mehmet Karaman, “Orada teknik bir konu var. Köprüyü yapan Japon firma yetkilileri geldi. 15 gün içerisinde oradaki çalışmalar bitecek ve köprü trafiğini aksatmayacak” ifadelerini kullandı.

Karaman, Boğaziçi Köprüsü’nde ise bu sene çalışma olmayacağını belirterek, köprünün sadece çelik tabliyesinin içinde çalışma olduğunu, bunun da trafiği etkilemeyeceğini ifade etti.

12 Haziran 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir