Felsefe Dersine Nasıl Çalışılır

Felsefe Dersine Nasıl Çalışılır

Felsefe dersi konu açısından ikiye ayrılmaktadır:

a) Felsefe Tarihi
b) Sistematik Felsefe
Felsefe dersi sizin düşünme yetinizi ve yorum gücünüzü geliştirir.

Önyargılarınızdan sıyrılma ve hoşgörülü olma konusunda sizi geliştirmenin yanısıra; sorgulama,eleştirel düşünme, değerlendirme, olayları anlama yeteneğini sizlere kazandırır.

FELSEFE DERSİNDE SORULAN SORULARIN NİTELİKLERİ

Paragraf şeklinde sorulmakta olan bu soruları rahatça çözebilmek için okuma ve anlama ile alakalı sorunlarınızı halletmelisiniz. Öncelikle soruyu çözmek için soruyu iyice kavramanız gerekmektedir. Anlamını bilmediğimiz kelimeleri öğrenmeliyiz. Sorular çözülürken paragraftan önce soruda sorulanı iyice anlamanız gerekmektedir. Felsefe sorusu çözmek sizin sözel ifadelerinizi güçlendirir, yorum gücünüzü arttırır, mantıklı ve sistemli düşünmenizi sağlamaktadır.

FELSEFE DERSİNE NASIL ÇALIŞILIR?

A) Ders anında
Konuyu anlamak ve dersin içeriğini zenginleştirmek adına derse katılmak faydalı olacaktır. Derse hazırlıklı gelmeniz ve dersi takip etmeniz derse olan motivasyonunuzu arttıracaktır. Ezberlemek felsefe için yeterli değildir bunun yerine yorum yapıp soru çözmeniz gerekmektedir. Bu yüzden derste anlatılanlara yönelik düşünmenize yarayan faaliyetleri yönelmeniz iyi olacaktır.

B) Bireysel Çalışırken.
Ders soruları paragraflardan meydana geldiği için iyi bir okuyucu çok rahat edecektir. Gerekli okuma altyapısı için de kaynak kitaplar, ders notları sizlere yardımcı olacaktır.

DERSİN PUAN TÜRLERİNE GÖRE ÖNEMİ:

A) Sözel Puan Türünde Sınava Girecekler İçin:
Sözel dersler içinde puan etkisi en az olan derstir ancak yine de bu dersi atlama gibi bir lüks bulunmamaktadır. Çok soru çözüp kaynak taraması yapmalı ve geçmiş yıllarda üniversite sınavlarında çıkan sorulara detaylıca bakılmalıdır.

B) Sayısal Puan Türünde Hazırlananlar İçin:

Sıralama sınavı olduğu için felsefe boşverilmemeli elden geldiğince sık çıkan konulara bakılıp soru çözülmeli

C) Eşit Ağırlıklı Puan Türünde Hazırlananlar İçin:
Eşit ağırlık öğrencileri bu derse daha yatkın olacağından, detaylı biçimde üzerine gidilip, bolca soru çözerek tekrar yapılmalı paragrafları iyi anlamaya yönelik egzersizler yapılmalıdır.

D) Dil Puan Türünde Hazırlananlar İçin:
Dil tercihi yapacak öğrenciler mutlak suretle sözel alanda soru çözmelidirler, sözel sorular belirleyici olduğundan felsefe dersine yeterli biçimde çalışan öğrenciler öne geçmekte daha kolay hareket edeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir