Felsefenin Bilime Katkıları

Bilimin felsefeye katkıları nelerdir, bu yazımızda sizlere felsefenin bilime katkıları hakkında bilgi vereceğiz.

Aslında her iki bilim dalı da hazır bilgiyle yetinmez. Felsefe ve bilimin ortak özelliklerinden biri ikisinin de araştırmacı olmasıdır. İki alanda da sorgulamalar ve çeşitli deneyler sonucu belli başlı sonuçlara ulaşılır. Yalnız felsefede farklı görüşlerin çıkmasının nedeni felsefenin daha çok düşünce ve fikir üzerine kurulu bir disiplin olmasından kaynaklanır. Bilim ise daha net ve nesnel verilere dayandığı için kesin sonuçlar üzerinde konuşulur.

Felsefe, bilimin ortaya koyduğu doğrular üzerinde yükselir. Çünkü felsefenin asıl amacı bilimin, dinin, günlük hayatta yaşanılacak her türlü sorunun temel nedenini tespit etme, hayatı kavrama ve tanımlamadır. Bunun için bilimin ortaya attığı görüşler kullanılır ve bilimin doğruları üzerine yapılan tartışmalarla felsefe gelişir.

Bilimler de bazı yönleriyle felsefeden etkilenirler. Mesela bilimler felsefenin onları eleştirmesi sayesinde ilerler ve her bilimsel bilginin kesin bir değeri yoktur. Bazen felsefe sayesinde bilimsel bilgilerin yanlışlığı fark edilir ve yeni bulgularla yeni bilimsel bilgilere ulaşılabilir. Yani her iki sistematik de birbirini etkilemekte ve birbirinden etkilenmektedir.

images (3)

Felsefenin Bilime Etkileri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir