Ferhat İle Şirin Efsanesi Hikayesi Kısa Özeti

Eski zamanlardan bu yana uzanan dillere destan olan aşklardan bir tanesi Ferhat ile Şirin’in aşkı olmuştur. Bu aşk tüm sanat dallarında kullanılmış ve insanlara aşk konusunda fikir vermiştir. Bizler de sizler için düzenlemekte olduğumuz bu yazının içerisinde sizlere Ferhat ile Şirin efsanesi hikayesi kısa özeti kısaca bilgi vereceğiz.

ferhat ile şirin ile ilgili görsel sonucu

Persler zamanında yaşamakta olan Ferhat, nakkaş işi ile uğraşmaktadır. Süsleme sanatı ile ilgilendiğinden dolayı Sultan Mehmene Banu’ya ait bir sarayın süslemesini yapacakmış. Bu saray Sultan Mehmene Banu’nun kız kardeşi olan Şirin için süslenecekmiş. Ferhat burada Şirin’i görür görmez aşık olmuştur. Hatta bu aşk Ferhat’ı yakıp kavurmuştur. Gündüz gece demeden Şirin’i düşünen Ferhat, ablasından Şirin’i istemeye karar vermiştir. Ablası bu işten hiç hoşnut olmadığından dolayı Ferhat ile Şirin’in aşk yaşamasına mani olmak istemiştir. Ferhat’tan Elma Dağı’nı delerek su getirirse ancak Şirin ile birlikte olabileceğini söyler. Ferhat Şirin’e kavuşma sevinciyle teklifi kabul ederek dağa koşar. Kazma, kürek ne bulduysa dağı kazar.

Sultan, Ferhat’a Şirin’in öldüğü haberinin gitmesini emreder. Bunu duyan Ferhat dağın eteklerinde can verir. Şirin ise dağa gider ve kahrından bizar bir hal alır. Kayalıklardan yuvarlanan Şirin de Ferhat’ın ardından hemen orada can verir. Ferhat da Şirin de birbirlerine olan aşklarından ve kavuşamayışlarından ölürler.

Ferhat İle Şirin Efsanesi Hikayesi Kısa Özeti Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir