Film ve Dizilerden İngilizce Öğrenmek

(Filmler ve dizi filmler, yabancı dil-İngilizce öğrenmek konusunda önemli araçlardır)

Dikkatle seçildikleri takdirde filmler seyrederek İngilizcenizi oldukça keyifli bir şekilde geliştirebilirsiniz. Bir yandan da eğlenmek, yeni bir şeyler öğrenmek, sinema konusunda veya seçtiğiniz bir alanda uzmanlaşmanız da mümkün olabilir. Fakat en azından başlangıç düzeyini geçmiş olmanız sizi bu konuda daha avantajlı yapar. İngilizceye yeni başlıyorsanız, hiç değilse dinlenirken veya zaten film seyretmeyi seviyorsanız, alt yazıyı anadilde ve seslendirmeyi öğrenmek istediğiniz dilde seçebilirsiniz.

DVD ve benzeri formatları seyredin

Özellikle bir yabancı dil-İngilizce öğrenmek için film seyretmeyi düşünüyorsanız, televizyon değil de DVD ve benzeri formatındaki filmlerden yararlanmanızı öneririm. Böylece filmleri ileri-geri alabilir ve bazı bölümleri tekrar tekrar seyredebilirsiniz. Belgeseller de bu konuda kullanılabilirler.

Film seçerken şunlara dikkat etmenizi öneririm:
1. Sevdiğiniz oyuncuların yer aldığı filmleri seçin.

2. Sevdiğiniz veya ilgilendiğiniz konularda filmler seyredin.

3. Uzmanlaşmak istediğiniz alanlarda belgeseller seçin.

4. Özellikle gitmek istediğiniz bir ülke varsa, o ülkeye ait filmler seyredin. Bu şekilde o ülkenin kültürüne de aşina olmanız mümkündür.

5. Özellikle belgesel filmler seçerken alt yazılı olmaları konusunda dikkatli olun.

6. Ailece seyredebileceğiniz filmler de seçerseniz, ailenizle zaman geçirme ve eğlenme şansınız da olur. Bu arada çocuklarınız ve eşiniz de yabancı bir dile aşina olur.

7. Özellikle çocuklar, zaman içinde yabancı bir dile karşı aşinalık kazanmış olurlar.

8. Bazı filmleri eşinizle de seyredebilirsiniz. Eşinizin sevgi dili “nitelikli zaman” ise bu çok hoş bir etkinlik olabilir. Tabi ki onun sevdiği türden filmler seçmelisiniz.

9. Ailece film seyrederken, çocuklarınız veya eşiniz filmi Türkçe dublajla seyretmeyi tercih ederlerse, siz altyazıyı İngilizce veya hedeflediğiniz diğer bir yabancı dile ayarlayabilirsiniz. Bu da çok yararlı bir yöntemdir.

Filmleri nasıl seyretmelidir

1. İlk zamanlarda seslendirme yabancı dilde, alt yazı Türkçe olabilir.

2. Özellikle sevdiğiniz bir dizi varsa, onu tekrar tekrar seyredebilirsiniz. Konusunu ve karakterlerini ilginç bulduğunuz bir dizi, İngilizce açısından size çok şey kazandırır.

3. Sevdiğiniz dizileri veya filmleri önce Türkçe altyazıyla, daha sonra da tekrar İngilizce seslendirme ve İngilizce alt yazıyla seyredebilirsiniz.

4. Filmlerin pek çoğunun senaryosunu veya alt yazılarını internetten bulabilirsiniz. Bunları ayrıca da çalışabilirsiniz.

5. Bazı filmleri Türkçe dublajla seyredip, İngilizce alt yazı okuyabilirsiniz. Bu anlayışınızı, kelime haznenizi ve kullanım bilginizi artırır.

Yeni çıkan Türk filmlerinde İngilizce altyazı da konmuş olabiliyor, bu konuda bir araştırma yapın derim.

Film seyretmenin yararları

Film seyretmek, kelime haznenizi artırır, gramer bilginizin bilgi olmaktan çıkıp beceriye dönüşmelerini sağlar. Ayıca filmlerden edinebileceğiniz en önemli şey, doğru dil kullanımlarıdır-dili doğru bir şekilde kullanmaktır. Film seyrettikçe veya o dilde okudukça ve ses dosyaları dinledikçe ifadeleriniz “orijinalleşmeye” başlar, yani Amerikalılar veya İngilizler gibi aslına uygun konuşmaya başlarsınız..Elbette İngilizce konuşurken İngiliz veya Amerikalı olmadığınız anlaşılacaktır. Ama konuşmalarınız sizinle aynı seviyede kelime haznesine sahip, ama filmlerden ve diğer kaynaklardan yararlanmayan kişilerden daha “doğal” ve akıcı olur. Bu da sizin için bir fark demektir. Yabancı kültürü de tanıdığınızdan kendinizi daha kolay, daha doğal ve sözü dolaştırmadan-kısa yoldan ifade edebilirsiniz.

Filmlerin resmî web sitelerini inceleyin

Filmleri seyrederken, onların resmî sitelerini de ziyaret edip okuyabilirsiniz. Ayrıca filmler üzerine yorumlar okuyabilirsiniz. Filme veya diziye aşina olduğunuz için, bu sitelerden pek çok şeyi anlar ve yeni kelimeler, deyimler ve kullanımlar öğrenebilirsiniz.

Bazı öğrencilerim sözgelimi “Lost” dizisini tekrar tekrar seyrederek İngilizcelerini geliştiriyorlar. Özellikle sevdiğiniz bir dizi, İngilizce konusunda size büyük katkılar sağlayabilir.

Aslında hepimiz film seyrediyoruz. Yapmamız gereken şey, amacımız doğrultusunda filmler seçmek ve daha dikkatli bir şekilde seyretmektir. Zaman içinde hem İngilizcenizin hem de bazı alanlardaki bilginizin zenginlediğini göreceksiniz.

Savaş ŞENEL

İngilizce Öğretmeni-Eğitim Danışmanı

& İletişim ve Yazarlık Koçu

savassenel@yahoo.com

savassenel@savassenel.com

Bu yazıya eşlik eden melodi: “Sebebim Aşk”

Film önerim: City by the Sea (2002)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir