Fizik Bilimine Katkısı Olan Bilim Adamları ve Katkıları Kısaca

Bu yazımızda, sizlere Fizik Bilimine Katkısı Olan Bilim Adamları ve Katkıları Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

newton elma ile ilgili görsel sonucu

Kendisinden önce ortaya çıkmış olan pek çok bilim alanından faydalanarak doğayı ve evreni tanımlamaya çalışan, içerisinde yaşamakta olduğumuz düzenin sırlarını açığa çıkaran bilim dalı fizik alanıdır. Fizik alanında çalışmalar yapan insanlar, evrenle ilgili bazı değişmez gerçeklikleri açığa çıkarmaktadırlar.

Fizik alanına katkı sağlayan bilim insanları, genellikle Avrupa kökenli insanlar olmuşlardır. Onların ortaya çıkardığı fizik kanunları sayesinde insan yaşamı da son derece kolaylaşmıştır. Maddelerin çevreleriyle ilişkilerini, bağlı bulunduğu kuralları açıklayan fizik alanı, günümüzde de yapılan çalışmalar ile birlikte geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Fizik Bilimine Kimler Katkıda Bulunmuştur

  • Isaac Newton

Fizik bilimi denildiğinde duyulan en önemli isimlerden bir tanesi şüphesiz ki Isaac Newton’dur. Newton, hareket ve yerçekimi kanunlarını keşfeden insan olmuştur. Onun sıklıkla duyulan hikayesi ise, bir ağacın altında istirahat ederken kafasına bir elma düşmesi sonucunda yerçekimini keşfetmesi olmuştur.

  • Galileo Galilei

Uzayla ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda evren içerisindeki harekete dair sırları açığa çıkarmıştır. Bu bağlamda, yaşadığı dönemde inanılanın aksine dünyanın, güneş etrafında dönen bir gezegen olduğunu ortaya atmıştır. Ancak bu düşüncesi yüzünden cezalandırılmıştır.

  • Albert Einstein

Özel ve Genel Görelilik kavramlarını ortaya atan bilim insanı olmuştur. 20. yüzyılda yaşamış olan Albert Einstein, çağının en deha bilim insanlarından olarak bilinmektedir. Zamanda yolculuğun mümkün olduğu teorisini ortaya atmıştır.

  • James Maxwell

Yaptığı çalışmalar sayesinde radyo ve televizyon yayınlarının oluşturulmasında ve bu sinyallerin uzaklara dağıtılmasında büyük pay sahibi olan bir bilim insanıdır.

Fizik Bilimine Katkısı Olan Bilim Adamları ve Katkıları Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir