Fiziksel ve Ruhsal Portre Örnekleri Kısa

Bir insanın karakteristik özellikleri ile tanıtılması amacı ile yazılmış olan yazılara portre adı verilmektedir. Portre yazılırken, betimleme ve benzetme sık sık kullanılmaktadır. Portre yazmak için öncelikle portrenin kaç şekilde yazılacağını bilmek gerekmektedir. Portre yazıları fiziksel portre ve ruhsal portre olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Peki fiziksel portre nedir ve nasıl yazılır? Ruhsal portre nedir ve nasıl yazılır? Bu ya da buna benzeyen sorularınıza ait en doğru cevapları bulmanız amacı ile yayınlamış olduğumuz bu yazımızda, sizlere fiziksel ve ruhsal portre örnekleri kısaca bilgi vereceğiz.

Fiziksel ve Ruhsal Portre Örnekleri Kısa ile ilgili görsel sonucu

Bir insanın dış görünüşünü anlatan bir yazı yazıyorsanız bu fiziksel portredir. Fakat insanın iç dünyasından bahseden bir yazı yazıyorsanız bu ruhsal portre olmaktadır. Her iki türde insanları bilgilendirme amaçlı yazılmaktadır. Bu nedenle öğretici metinler olarak kabul edilirler.

Fiziksel Porteye Örnek

Nihal, orta boylu, kısa saçlı, zayıf, küçük gözlü ve yuvarlık yüzlü bir genç kızdır. Nihal’in elleri ve ayakları boyuna göre çok büyüktür. Kahverengi gözleri ve küçük çenesi ile narin bir görüntüsü vardır. Omuzları dar olduğundan dolayı olduğundan daha küçük görünmektedir.

Ruhsal Portreye Örnek

Mertcan içine kapanık, kimseyle konuşmayan ve utangaç bir gençtir. Mertcan çok fazla kimseyle konuşmaya, yalnızca soru sorunca cevaplayan bir insandır. Sürekli kitap okur ve derin düşüncelere dalar. Aynı zamanda çok kırılgandır. Birisi en ufak kötü bir şey söylese hemen yüzü asılır. Her zaman gözleri uzaklara dalmaktadır.

Fiziksel ve Ruhsal Portre Örnekleri Kısa Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

One thought on “Fiziksel ve Ruhsal Portre Örnekleri Kısa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir