Fosillerin Genellikle Tortul Kayaçlar İçerisinde Yer Almasının Nedenlerini Açıklayınız

Bu yazımızda, Fosillerin Genellikle Tortul Kayaçlar İçerisinde Yer Almasının Nedenlerini Açıklayınız Kısaca bu konuda sizlere bilgiler vereceğiz.

tortul kayaç ile ilgili görsel sonucu

Bu konuya açıklık getirebilmek için öncelikle fosilleşmeden bahsedelim. Fosilleşme, çeşitli canlıların ölü bedenlerinin veya aynı şekilde ölmüş olan bitki gibi varlıkların, uzun yıllar içerisinde doğa içerisinde kalarak, ilk halinden çok farklı hallere dönüşmesine verilen isimdir. Bunlar kimi zaman, yaşadıkları döneme ait şifreleri de içlerinde barındırabilirler.

Fosillerin tortul kayaçlar içerisinde görülmesinin nedeni, burada kendilerini değiştirecek bir etkiye maruz kalmadan uzun süre kalabilmelidir. Magmatik kayaçlar içerisinde, magmanın etkisiyle bu tür artıklar çürür ve yok olurlar. Aynı şekilde metamorfik kayaçların içerisinde bulunan yüksek basınç nedeniyle bu artıklar, fosilleşmeye kalmadan çeşitli farklı hallere dönüşmektedirler. Bu sebepten dolayı fosiller, genellikle fosilleşmelerine en uygun olan tortul kayaçlar içerisinde bulunurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir