François Mitterrand Hayatı

François Mitterrand Kimdir, François Mitterrand Hayatı Biyografi

Fransız siyaset ve devlet adamı. Uzun yıllar sosyalist harekete önderlik et­miş, 1981’de cumhurbaşkanı seçilmiş­tir.

mitterandFrançois Maurice Adrien Marie Mitterand 26 Ekim 1916’da Charente’da Jarnac’ta doğdu. Asıl mesleği demiryolu istasyon şefliği olan babası, sonra­dan şarap üreticiliğine başlamış liberal görüşlü bir kişiydi. Orta öğrenimini Angouleme’de tamamladık­tan sonra Paris Üniversitesi’ne girerek hukuk öğreni­mi gördü.

II.Dünya Savaşı başlayınca orduya yazıldı. Haziran 1940’ta Verdun’de Almanlar’a tutsak düş­tüyse de kısa bir süre sonra kaçmayı başararak Fransa’ya geri döndü. Vichy hükumetine bağlı olarak devlet memurluğu yaptığı bu dönemde, Savaş Tutsak­ları ve Sürgünleri Ulusal Hareketi adlı direniş örgütü­ne de başkanlık etti. II.Dünya Savaşından sonra kurulan de Gaulle başkanlığındaki kısa süreli geçici hükümette savaş tutsakları ve sürgünleri bakanlığı yaptı.

UDSR (Union Democratique et Socialiste de la Resistence-Demokratik ve Sosyalist Direniş Birliği) adlı partinin adayı olarak katıldığı 1946 seçimlerini kazanarak Ulusal Meclis’e girdikten sonra, 1947-1957 arasında kurulan kısa süreli hükümetlerde birçok kez bakanlık yaptı. 1953’de UDSR’nin başkanlığına seçil­di. 1954’de başlayan Cezayir Ayaklanması’na karşı çıkarak hareketin önderleriyle hiçbir biçimde uzlaşıl- maması gerektiğini savunduysa da, sonradan bu ülkenin bağımsızlığını destekleyen bir tutum takındı. De Gaulle tarafından hazırlanan ve yasama organının yetkilerini kısıtlayarak cumhurbaşkanına geniş yetki­ler tanıyan 1958 anayasasına karşı çıkan Mitterand, aynı yıl yapılan Ulusal Meclis seçimlerini yitirdi ve UDSR başkanlığından ayrıldı. Yeniden Ulusal Meclis üyesi seçildiği 1962’ye değin Senato üyeliği görevinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir