Frantisek Kupka kimdir

Frantisek Kupka hayatı biyografi, Frantisek Kupka kimdir

Frantisek Kupka, frank kupka ya da françois kupka olarak da bilinir (Doğum tarihi 23 Eylül 1871, Opocno, Bohemya – Ölüm tarihi 24 Haziran 1957, Puteaux, Fransa), soyut resmin öncü­sü Çek asıllı Fransız ressam. Olgunluk dönemi yapıtlarıyla 20. yüzyılda salt soyut resmin yerleşmesine büyük katkıda bulun­muştur.

Prag ve Viyana akademileriyle Paris’teki Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda öğrenim gördü. 1895’te Paris’e yerleşti. 1908-11 ara­sında fovizm ile Fransız ressam Seurat’nın geliştirdiği noktacılık tekniğini denedi. Seu­rat’nın karşıt renkler kuramının etkisiyle renklerin estetik değerlerini araştırmaya yöneldi.

benzer bir çalışma yapan Robert Delaunay eğrisel çizgilerden oluşan salt soyutlamanın ilk temsilcileri oldular. Aynı yıl 1912’de şair ve sanat eleştirmeni Guillaume Apollinaire bu eğilime “müzikal” renk lirizminin sanatı anlamına gelen orfizm adını verdi. Kup­ka soyut renklerin tıpkı müzik gibi çok derin duygular uyandırabileceğine duyduğu inancı “Kırmızı ve Mavi Füg” (1912, Nârodni Galerie, Prag) gibi resimlerinde ortaya koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir