Frederick Banting Hayatı

Frederick Banting Kimdir, Frederick Banting Hayatı Biyografi

Kanadalı hekim ve araştırmacı. Best ile birlikte, pankreas salgısından insülini ayırmıştır.

Frederick Grant Banting 14 Kasım 1891’de Ontario’ya bağlı Alliston kentinde doğdu. Varlıklı bir çiftçinin oğluydu. 1911’de Toronto Üniversitesi’nde tanrı bilim okumaya başladıysa da bir yıl sonra tıp öğrenimini seçti ve 1916’da diplomasını alır almaz orduya katılarak, İngiltere’deki askeri hastanelerde görev aldı. Böylece, I. Dünya Savaşı yıllarında cerrahi alanında pratik yapma olanağı bulan Banting, savaş bittikten sonra Toronto’ya dönerek bir çocuk hasta­nesinde bir yıl kadar cerrah olarak çalıştı.

1920’de özel bir muayenehane açmak üzere Ontario’daki London kentine gitti. Aynı yıl, şeker hastalığıyla pankreastaki Langerhans adacıkları arasında bir ilgi olabileceğini öğrenmesi, bir okul arkadaşının şeker hastalığından ölmesinden beri bu konuyla ilgilenen Banting’i To­ronto’ya, fizyoloji profesörü Macleod’un laboratuvarına götürdü. Charles Best ile ortak çalışmaları sonucunda insülini bulan Banting’e, 1923’de Macleod ile birlikte Nobel Ödülü verildi.

Banting ödülünü çalışma arkadaşı Best ile, Macleod da insülinin katık­sız ve yeterli miktarda elde edilmesinde önemli katkıları olan, biyokimyacı James Bertram Collip (1892-1965) ile paylaştı. Banting, aynı yıl Toronto Üniversitesinde tıp profesörlüğüne getirildi, Üniver­sitesinde Banting ve Best Kursusii kuruldu. 1926’da Kanada’daki Royal Society’nin üyeliğine seçilen Ban­ting 1930’da kendi adına bir enstitü kurarak, 1939’da kadar araştırmalarını sürdürdü. 1934’te İngiltere kra­liçesinden “Sir” unvanı aldı, bir yıl sonra da Londra’daki Royal Society’nin üyeliğine kabul edildi. II. Dünya Savaşı’nda askeri görevle bulunduğu İngiltere’nin Newfoundland kıyılarında, 21 Şubat 1941’de bir uçak kazasında öldü.

  • Eserleri: “The Internal Secretion of Pancreas” (Best ile) Journal of Laboratory and Clintcal Medıcine, 1921, (“Pankreasın İçsalgısı”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir