Gabriel García Márquez Kimdir

Gabriel García Márquez Kimdir,Gabriel García Márquez Hayatı ve Biyografi 

(1928)

Kolombiya’lı romancı ve öykü yazarı. Yapıtlarında Güney Amerika insanının gerçeklerini masalsı bir boyut, renkli ve şiirsel bir anlatımla yansıtmıştır.

Aracataca kasabasında doğdu. Ailesinin on altı çocuğundan biriydi. On üç yaşındayken başkent Bogota’ya gitti, bir manastır okulunda yatılı olarak orta öğrenimini tamamladı. Ulusal Üniversitenin Hu­kuk Fakültesi’ne girdi. İlk gençlik yıllarının büyük tutkusu olan şiir, üniversite öğrencisiyken okuduğu Kafka’nın “Değişim” öyküsünün derin etkisiyle, yerini öykü ve düz yazıya bıraktı. 1948’de gazeteciliğe başladı. El Universal gazetesinde on yedi ay süreyle redaktör olarak çalıştı. Bu dönemde önce Yunan tragedya yazarlarını, sonra S. Kierkegaard, J. Joyce, V. Woolf ve W. Faulkner’ı okudu.’ 1949 sonunda T,ırranquilla kentine yerleşti. Orada yayımlanan El Heraldo adlı gazeteye “Zürafa” başlığı ve Septimus imzasıyla gülmece yazıları yazmaya başladı.

1954’de başkent Bogota’nın iki büyük gazetesinden biri olan El Espectador’da yayın yönetmeni olarak çalıştı. Bir yandan da gene aynı gazetede, gülmece yazıları ve sinema eleştirileri yazıyor, geniş bir okur kitlesinin ilgiyle izlediği röportajlar yapıyordu. Bu röportajlar ona büyük ün kazandırdı. Ama kimse edebi yapıtlarıyla ilgilenmiyordu. İlk romanı La hojarasca (Yaprak Fırtınası) bu nedenle yayımlanmadan yıllarca bekledi. 1955’de küçük bir yayın evince az sayıda basıldı, ama ciddi bir başarı elde edemedi. Oysa bu yapıt Garcia Mârquez’in ilerde, özellikle Cien anos de soledad’ta. (Yüzyıllık Yalnızlık) büyük bir ustalık ve şiirle kuracağı masalsı ülke “Macondo” nun bir habercisiydi.

1955’de gazetesi onu Avrupa’ya gönderdi. Paris’ ten haber ve yazılar yollayarak yaşamını sürdürürken, gazetenin askeri yönetim tarafından kapatılmasıyla büyük bir yoksulluk ve sefalet içine düştü.

1959’da Kübalı devrimciler tarafından kurulan Prensa Latina ajansının Kolombiya bürosunda görev aldı. Bir yandan kendi ülkesindeki askeri diktatörlük­lere karşı savaşan solun birliği için çaba gösterirken, öbür yandan da Kübalı devrimciler ve özellikle Fidel Castro ile kişisel dostluklar kurdu. Ancak, bir yazar ve a) .ı olarak her zaman bağımsız düşünmeyi, yanlışları görmeyi ve kabul etmeyi ilke edinmişti. Bu nedenle Prensa Latina, Küba Komünist Partisi’ne bağımlı hale getirilince, 1961’de bu görevden ayrıldı. Kısa bir süre New York’ta kaldıktan sonra Meksika’ ya yerleşti.

  • Eserleri (başlıca): La hojarasca, 1955, (Yaprak Fırtı­nası); El Coronel no tiene quien la escriba, 1961, (Albaya Kimseden Mektup Yok); Los funerales de la Mama Grande, 1962, (Büyük Ana’nın Ölüm Töreni); La mala hora 1962, (Şer Saati); Cien anos de soledad, 1967, (Yüzyıllık Yalnızlık); Relato de un ndufrago, 1970, (Bir Kayıp Denizci); El Otono del Patriarca, 1975, (Başkan Babamızın Sonbaharı); Crönica de una muerte anunciada, 1981, (Kırmızı Pazartesi).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir