Gap Projesi Hakkında Bilgi Kısa

Bu yazımızda, sizlere Gap Projesi Hakkında Bilgi Kısa Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

GAP Projesi Hakkında Bilgi Kısa

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi, bu alanda yaşanan doğal ve beşeri sorunlar nedeniyle ülkemizin diğer bölgelerine göre geri kalmıştır. Buradaki yetersiz maddi imkanlar ve yaşanan güvenlik sorunu gibi nedenlerden dolayı bu bölgede yaşayan insanlar, uzun yıllar boyunca sürekli olarak batı illere göç etmeye başlamışlardır.

Devletimiz, buradaki faaliyetleri arttırmak ve insanları evlerini terk etmemeye teşvik etmek amacıyla bu bölgenin canlandırılması kararını almıştır. Bunun için GAP Projesi hayata geçirilmiştir. GAP Projesi, içerdiği çeşitli yenilikler ile bölgenin potansiyelini arttırarak burada yaşayan insanların hayatını daha iyi yerlere getirme projesi olarak bilinmektedir. Bu kapsamda devletimiz, pek çok çalışma yapmıştır.

GAP Projesi ile birlikte öncelikle bölgedeki sulama imkanlarının son derece geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda bölgeye önemli yatırımlar yapılmıştır. Yeni sulama kanalları, barajlar gibi projeler sayesinde bölgedeki ekonomik imkanların yoğunlaştırılması hedeflenmiştir.

Proje kapsamında açılan yeni sulama kanalları sayesinde bölgedeki tarım arazileri çoğaltılmış, halk tarıma teşvik edilmeye başlanmıştır. Bununla birlikte kurulan yeni barajlar, elektrik santralleri ile birlikte de bölgeye ekonomik anlamda yeni bir soluk aldırmak hedeflenmiştir.

Bu projeler sayesinde devlet yardımı ve bölge halkının desteği ile çeşitli eğitim kurumları, sağlık kurumları, yeni yollar yapılarak bölgedeki hayat canlandırılmış ve burada yaşayan halkın uzun yıllardır yaşadığı sorunlar için çözümler ortaya atılmıştır.

Gap Projesi Hakkında Bilgi Kısa Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir