GAP Projesinin Önemi Nedir

Bu yazımızda, sizlere GAP Projesinin Önemi Nedir Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

gap projesi ile ilgili görsel sonucu

Ülkemiz, toplamda 7 coğrafi bölgeden oluşmaktadır. Bu 7 coğrafi bölge içerisinden ülkemizin Doğu ve Güneydoğu kısmında kalan bölgeler, yakın zamana dek pek bir gelişmişlik yakalayamamıştı. Bu duruma el atmak ve bu alanlarda yaşayan insanların hayat kalitesini yükseltmek isteyen hükümet, burada GAP projesini hayata geçirmiştir.

Ülkemizin 50 yıllık bir tarihi incelendiğinde, GAP Projesinin kapsadığı Batman, Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman gibi bölgelerde ekonomik alanda sıkıntılar olduğunu görebilmekteyiz. Bu bölgelerin yerşekillerinin yanı sıra buralarda uzun yıllardır yaşanan politik sorunlar nedeniyle yatırımcı buradan uzak durmuş ve bu alan, ülkenin diğer bölgelerine göre geride kalmıştır.

GAP Projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesi üzerinde, devlet tarafından pek çok yatırım yapılmıştır. Hidroenerji santralleri, sulama imkanlarının genişletilmesi, barajlar gibi yatırımlar ile bu bölgenin ekonomik potansiyeli her geçen gün artış göstermiştir.

Proje kapsamında özellikle bu bölge içerisinde bulunan tarım arazilerinin de değerlendirilmesi hususunda çalışmalar yapılmıştır. Bu bölgede tarıma elverişli pek çok alan varsa da uzun zaman boyunca sulama konusunda yaşanan sorunlar nedeniyle insanlar, buradaki toprakları ekemiyorlardı. Ancak yapılan yatırımlar ile bu sorunlar ortadan kaldırılmış, insanlara pek çok alanda iş imkanı doğmuştur.

İş imkanlarının ortaya çıkması ile birlikte bu bölgeden Batı bölgelere yapılan göç her geçen gün azalmış, ülkenin politik, ekonomik dengeleri de önemli ölçüde korunmuştur.

GAP Projesinin Önemi Nedir Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir