geçmişten günümüze matematik alanındaki önemli buluşlar

Matematikteki önemli buluşlar, bu yazımızda sizlere geçmişten günümüze matematikteki önemli icatlar hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Bilimler insanların hayatlarını geliştirmeye yarayan önemli alanlardır. Bilimler içinde matematiğinse şahsına münhasır önemli bir yeri vardır. Zira matematik bilimi insanlık tarihinin ortaya çıkmasından beri insanların iç içe olduğu önemli bir bilimdir. Hatta tıp ile birlikte ilerleyen ve eş zamanlı ilerleme kaydeden önemli bir bilimdir. Bu yazımızda matematik tarihindeki önemli buluşlar hakkında bilgi vereceğiz.

Matematik kelimesi ilk olarak MÖ 6. yüzyılda Antik Yunan döneminde Pisagor’un okulunda kullanılmıştır. Ancak matematik çalışmalarının mezopotamyada ve daha eski bir tarihte başladığı da bilinmektedir. Geometri okulu Miletli Thales tarafından kurulmuştur. Babiller ilk hesap makinesini kullanan topluluktur.

Matematikte uzun yıllar bir ilerleme kaydedilmemiştir. 17. yüzyıldan itibaren sanayi devrimiyle birlikte gelişim gösteren matematikte yoğun bir buluş dönemine girilmiştir. Bu dönemde çok ünlü matematikçiler yetişmiş, hem islam dünyasında hem batı dünyasında önemli buluşlara imza atılmıştır. 1614 yılında ilk logaritma cetveli John Napier adlı bir İskoçyalı matametikçi tarafından geliştirilmiştir. Pascal ve Fermat, olasılık hesabı yapmaya başlamıştır. Harezmi, Biruni gibi islam alimleri tanjant gibi önemli trigonometri detaylarını kullanmış, Haremi 19. yüzyılda sıfır rakamını kullanmıştır. Sıfır rakamı matematiğin en önemli rakamıdır. Yokluğu ifade etse de kendinden önce başka rakamlar varsa bu rakamların 10 kat artmasını sağlamıştır. Sıfır icat edilmeden önce insanlar sayı yerine boşluk kullanıyor ve bu da bazı hatalara neden oluyordu. Sıfırla birlikte bu hataların hepsi çözüme kavuşmuştur.

indir (9)

Matematikteki Gelişmeler Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

One thought on “geçmişten günümüze matematik alanındaki önemli buluşlar

 • 15/05/2014 tarihinde, saat 22:56
  Permalink

  çok güzel.
  bilgiler şahane.
  teşekkürler.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir