Geleneklerimize Bağlı Kalarak Çağdaşlaşmak Mümkündür Açıklayınız

Geleneklere Bağlı Kalarak Çağdaşlaşma Olur mu, Geleneklerimize Bağlı Kalarak Çağdaşlaşmak Mümkündür Açıklayınız

Her milletin çağdaş toplumları örnek alarak ve çağdaş bilgileri takip ederek çağdaşlaşması gerekmektedir. Ancak bu çağdaşlaşma gelenekten kopmak, kendi öz varlığını inkâr etmek şeklinde olmamalıdır. Çünkü kişinin geleneklerine bağlı kalarak da çağdaşlaşabilmesi mümkündür.

Geleneklere bağlı olmak demek kişinin belirli zamanlarda ait olduğu kültürün gereklerini ve özelliklerini sürdürmeye devam etmek demektir. Geleneğe bağlı olmak demek kesinlikle yeni olan şeyleri inkâr etmek ve onlardan uzak durmak anlamına gelmez. Kişi hem yenilikleri takip edip hem de gelenek ve göreneklerine bağlı kalabilir. Geleneksel olmak ve çağdaş olmak sözleri zıt anlamlar içerse de kişi geleneklerine bağlı kalarak da çağdaşlaşabilir.

Çağdaş olmak adına gelenekleri reddetmek çok yanlış bir davranıştır. Bir insan kendi öz varlığını ve benliğini kaybettikten sonra çağdaş olmasının çok da fazla bir önemi kalmayacaktır. Bu nedenle insan hem çağdaş olanı takip etmeye devam etmeli hem de geleneklerinin devamlılığını sağlamalıdır.

Gelenek ve Çağdaşlaşma Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir