Genel Düz Liseler Anadolu Liselerine Dönüştürülüyor

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) bütün genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi kararı kapsamında yaklaşık 350 genel lise Anadolu lisesine dönüştürüldü.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, il milli eğitim müdürlükleri, Anadolu lisesine uygun olan okulları belirleyerek, Milli Eğitim Bakanlığına bildirme çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede çeşitli illerden 350’ye yakın genel lisenin Anadolu lisesine dönüşmeye uygun olduğu belirlenerek, onay verildi.

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesiyle eğitimde kalitenin artması, genel liselerin kalitesinin Anadolu liseleri seviyesine ulaşması, proje tamamlandığında tüm genel liselerin Anadolu lisesi standartlarında eğitim vermesi hedefleniyor.

Anadolu liselerine dönüşümün, 2016 2017 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Bu tarihten sonra Anadolu liselerine sınavla öğrenci alımının sona ermesi, sınavın sadece Fen ve Sosyal Bilimler liseleri ile Güzel Sanatlar ve Spor liselerine öğrenci alımı için yapılması planlanıyor.

MEB, bu kapsamda Anadolu liselerine öğretmen alımını da sınav kapsamından çıkarmaya hazırlanıyor. Mevcut durumda Fen ve Anadolu liseleri ile güzel sanatlar, sosyal bilimler ve spor liselerinde görev yapacak öğretmenler sınavla seçiliyor. Bu çerçevede bir sınav komisyonu oluşturuluyor ve sınava katılacak öğretmenlerin deneyimli olma şartı aranıyor.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Mayıs 2010’da illere gönderdiği bir genelgeyle, ”Ortaöğretimde kalitenin artırılması, mesleki ve teknik ortaöğretime daha fazla öğrencinin yönlendirilmesi amacıyla genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi uygulamasının Dokuzuncu Beş Yıllık Kalkınma Planı’nın sonu olan 2013 yılına kadar tamamlanması” talimatı vermişti.

Genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi uygulamasının 2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren başladığını anımsatan Çubukçu, bu uygulamaya 2008’den itibaren hız verildiğini ifade etti.

Valiliklerden 2010-2011, 2016 2017, 2016 2017 eğitim öğretim yıllarını kapsayan bir planlama yapmalarını isteyen Çubukçu, bu planlamanın yerleşim merkezinin nüfusu, öğrenci sayısı, Anadolu liselerine kayıt yaptırabilecek öğrenci akışı, derslik ve öğretmen ihtiyacı ile fiziki mekan durumu ve bazı okulların ikili öğretim yaptığı hususları gözönünde bulundurularak gerçekleştirileceğini belirtmişti.

Çubukçu genelgede, merkez nüfusu 10 binin altında olan küçük ilçe ve beldelerde bulunan genel liselerin Tebliğler Dergisinde yayımlanan Kurum Açılması ve Kapatılmasına İlişkin Esaslar Çerçevesinde değerlendirileceğini, merkez nüfusu 10-20 bin arasındaki yerleşim birimlerinde 1, 20-40 bin arasındaki yerleşim birimlerinde 2, merkez nüfusu 40 binin üstünde olan yerleşim birimlerinde ise öğrenci potansiyeli ve gelişmişlik düzeyi dikkate alınarak uygun sayıda Anadolu lisesi olacak şekilde planlama yapılacağını kaydetmişti. Çubukçu, diğer genel lise bina veya binalarının, mesleki eğitimin uygun alanlarına yönelik hizmet verecek şekilde kademeli olarak yapılandırılarak mesleki ve teknik eğitime dönüştürüleceğini, böylece mesleki eğitimin destekleneceğini vurgulamıştı.

Türkiye’de 1713 genel lise bulunuyor. Genel liselerin sınıf mevcudu ortalaması Türkiye genelinde 38.

-YÖNETMELİK-

Mevcut Anadolu Liseleri Yönetmeliğinde Anadolu liseleri, ”İlköğretim üzerine hazırlık sınıfı bulunan veya bulunmayan ve hazırlık sınıfı dışında en az 4 yıl öğrenim veren karma okullar” olarak tanımlanıyor. Yönetmelik, bu okulların amacını, ”Öğrencilerin, ilgi, yetenek ve başarılarına göre yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarını; yabancı dili, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde öğrenmelerini sağlamak” olarak açıklıyor. Yönetmelikte her dersliğin öğrenci mevcudu 30 olarak belirleniyor.

”TEORİK OLARAK DOĞRU AMA…”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, tüm genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi kararının ”aceleyle” alındığını düşündüğünü söyledi. Koncuk, şunları kaydetti:

”Bir tabela değiştirmekle okulların kalitesini artırmak mümkün olmuyor. Milli Eğitim Bakanlığı bir karar aldı, 2013 yılına kadar şu anda genel lise olan okulların bir kısmı Anadolu lisesi, bir kısmı da mesleki teknik eğitim okulu olacak. Bu teorik olarak doğru gibi görünebilir ama bu mümkün değil çünkü okullarımızın fiziki yapıları uygun değil.

Böyle bir karar Anadolu liselerini bir nevi yok etme kararıdır bana göre. Esasında Anadolu liseleri fiilen yok ediliyor. Genel liseler anadolu liselerine değil, anadolu liseleri genel liselere dönüştürülüyor. Buna karşıyız.

Bu karar, 1-5 Kasım 2010 tarihlerinde yapılacak Milli Eğitim Şurası’nda uzmanlar tarafından enine boyuna değerlendirilip alınması gereken bir karardır ama Bakanlık böyle bir karar aldı. Ben doğru bulmuyorum.”

Koncuk, konuyu şura gündemine taşıyacaklarını bildirdi. Genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesiyle o genel lisede görev alan öğretmenlerin Anadolu lisesi öğretmeni olacağını, ancak mevcut uygulamada Anadolu liselerine öğretmenlerin sınavla alındığına işaret etti.

İsmail Koncuk, ”Genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesiyle sınıf mevcutları bakımından elbette bir kar olabilir ama genel liselerin sınıf mevcutlarını da düşürürseniz kalite gelebilir. Yani tabela değiştirmekle birşey olmaz” dedi.

Mevcut uygulamada Anadolu liselerine sınavla öğrenci yerleştirildiğini ancak bütün genel liseler Anadolu lisesine dönüştürülürse sınavla öğrenci alınıp alınmayacağı konusunda açıklama yapılmadığını savunan Koncuk, ”Bütün genel liseler Anadolu lisesi olursa sınav yapmanın da bir anlamı kalmaz. Belki okullar diploma notuna göre öğrenci alırlar. Zaten Anadolu liselerine öğretmenlerin sınavla alınması uygulaması da kaldırılıyor” diye konuştu.

AA

18 thoughts on “Genel Düz Liseler Anadolu Liselerine Dönüştürülüyor

 • 05/08/2014 tarihinde, saat 15:25
  Permalink

  örneğin şimdi düz liseye giden biri okul anadolu lisesi olunca hala okula dewam ediyorsa anadolu lisesi mezunu mu olacak ve hangi illerde okullar Anadolu lisesi olucak benim oglumm bu sene liseye başlayacak bu sene Anadolu lisesinemi başlamış olacak

  Yanıtla
 • 16/09/2013 tarihinde, saat 22:12
  Permalink

  benim oğlumda genel lise 9. sınıf tekrarı yapmak zorunda ama liseleri Anadolu lisesi olduğu için şimdi diyorlarki hadi bakalım şimdi siz burdan şöyle sağa sapın orda meslek liseleri var siz oraya okul bizim peki bu9.sınıfta tekrar yapmazk zorunda kalan çocuklar böyle ikinci sınıf insan muamelesimi görecekler neden okullarında tekrar haklarını kullanamıyorlar bunun cevabını bekliyorum.

  Yanıtla
 • 07/09/2013 tarihinde, saat 01:42
  Permalink

  HAKSIZLIK!!!
  Ben köca yıl anadolu lisesi kazanmak için çabaladım ama şimdi hiç gayret etmemiş ve hiç çalışmamış biri benim çalısarak elde etığım lıseye gıdecek boyle bısey olamaz !!!

  Yanıtla
 • 30/08/2013 tarihinde, saat 18:45
  Permalink

  ben 10. sınıfa geçtim ve meslek lisesi okuyordum ama düz liseye nakil yaptırdım gittiğim okul bu sene anadolu olacakmış yani şimdi bende anadolu lisesi öğrencisimi olucam

  Yanıtla
 • 12/07/2013 tarihinde, saat 15:52
  Permalink

  O soruları hazırlayan tübitakın allah belasını versin. hayallerimizi yıktınız o.ç’ları……

  Yanıtla
 • 11/11/2012 tarihinde, saat 02:04
  Permalink

  haksızlık bu haksızlık çağrı ve sayın nimet çubukçu büyüme ve gelişme çağında olan çocukları zorlu bi sınava sokuosunuz ve şimdi düz lisede okuyanları iyi ve kaliteli bi eğitime laik görmüormusunuz yazıklar olsun size zaten işiniz gücünüz eğitim sistemini kurcalamak böle yaparak bi yere varamazsınız çok sürmez öğrenciler yakında topluca isyan edip kapınıza dayanırsa hiç şaşırmayın yazıklar olsun size Allahınızdan bulun hemi MUSTAFA KEMAL ATATÜRK bu yaptıklarınızı görseydi türk milletinden utandırdı kesin küçücük çocukları bölesine zorlamak ayrım yapmak haksızlık bu haksızlık büyük haksızlık…

  Yanıtla
 • 05/09/2012 tarihinde, saat 20:23
  Permalink

  ben düz lise öğrencisiyim okulum anadalu oldu ve ben düz lise kıyafetimi giyecem yoksa anadolunun mu elbiselerini giyecem

  Yanıtla
 • 10/07/2012 tarihinde, saat 14:30
  Permalink

  Hangi liseler anadoluya çevrilecek? Anadolu lisesine çevrilecek liseleri yazarsanız iyi olur.

  Yanıtla
 • 07/06/2012 tarihinde, saat 18:07
  Permalink

  merhaba.simdi düzler anadolu olmus ankarada o anadolu olan liseler puanlami alacak ? erken cvp verirseniz sevinirim :)bu arada en dogru sistemin bu oldugunu düsünüyorum ve saygilar nimet cubukcu ya

  Yanıtla
 • 30/05/2012 tarihinde, saat 00:57
  Permalink

  ben 8. Sınıf öğrencisiyim ve bu egitim sistemini bir türlü anlamadım. 3 yıldır hayalimdeki anadolu lisesini tutturmak icin evde deli gibi çalışıyorum . Simdi o lise imamhatip olmus ! Baska bir anadoluya gideyim diom meslek lisesi olmuş. Anadoluyuda gectim düze gideyim diom puanı aşırı yüksekten alıo ! Puanım düze yetmio ! Meslek lisesine ben gitmek istemiyorum ! Sbs die bi saçmalık var ! Bunun yüzünden kac arkadaşımız intihar etti ! Kaçının psikolojisi bozuldu . Ben cocuklumu yasayamadım ! Tiyatro kursuna gitmek istedim annem gitti dersaneye yazdırdı beni ! 7 gün 24 saat ders çalıştım ! 3 yıl boyunca ben cehennemde yaşadım ! Hep ders hep ders ! Ben cocuk olamadım . Hep oturdum ders yaptım. Ben a sosyal psikolojisi bozulmus bir insan oldum ! Nedenmi ? 3 yılımı siz zehir ettiniz , arkadaşlarımın intiharına sebep oldunuz , bana acı dolu bi geçmişe bıraktınız … !!! BEN COCUK OLAMADIM !

  Yanıtla
  • 06/06/2012 tarihinde, saat 12:31
   Permalink

   :D 3 yıldır anadolu lisesini tutturmak için deli gibi çalışıyorsun ama puanın düze yetmiyo? :D destekli at biraz yavrucum

   Yanıtla
 • 28/02/2012 tarihinde, saat 19:53
  Permalink

  böyle şey olmaz ki ozaman düz e gidenler beleşe anadoluya gidecek ozaman anadoluyu kazananların hakkı yenilecek nası bişi haaa

  Yanıtla
  • 06/06/2012 tarihinde, saat 12:35
   Permalink

   Anadolu lisesine gidenler oranın isminden deil eğitim kalitesinden yararlanıyorlar.Düz liseleri anadolu lisesi yapsakta sizin egitiminize yetişemez. Belki zamanla olur zaten ozamana kadar hakeden öğrencileri alırlar.

   Yanıtla
 • 16/09/2011 tarihinde, saat 22:04
  Permalink

  İyi akşamlar diliyorum. Bilgi sahibi arkadaşlara bir sorum var. Genel Lise iken Anadolu Lisesine dönüştürülen okulların 9. sınıfında sınıf tekrarına düşen öğrencilerin durumu ne olacak. Bilen varsa lütfen cevap lazım. Herkese kolay gelsin

  Yanıtla
  • 25/05/2012 tarihinde, saat 19:06
   Permalink

   Merhaba bizim okulda düz lise bizim okuluda anadolu yapacaklar ve 9.sınıfların 700 tanesini başka okula gönderiyorlar.
   Devamsızlığı olanlar , Zayıfı olanlar , Sınıf tekrarı olanlar ve Diploma notlarına göre sıraya ayırıp 700 tanesini göndericeklermiş. Bugün açıkladılar .

   Yanıtla
 • 12/07/2011 tarihinde, saat 10:26
  Permalink

  of hangi liseler anadolu olck soyleyinde ona göre kayıt olak:(

  Yanıtla
 • 01/03/2011 tarihinde, saat 21:29
  Permalink

  Peki ya genel liselerin tamamının anadolu ve meslek liselerine çevrilmesii!!! Arkadaşım bu nasıl bir zihniyet siz bu şekilde mi çocuklar arasındaki farkı düzelticeksiniz ?….Çok saçma bir program.Başka öğrenciler bizim seviyemizle nasıl bir tutulabilir.Bizim önümüzde girceğimiz bir Üniversite Sınavı var.Bunların hepsi bize rakip olarak geri döncektir.Lütfen ya emeklerimizin hiçbir anlamı yok ozaman.

  Yanıtla
 • 11/10/2010 tarihinde, saat 19:25
  Permalink

  peki örneğin şimdi düz liseye giden biri okul anadolu lisesi olunca hala okula dewam ediyorsa anadolu lisesi mezunu mu olacak

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir