Georg Friedrich Puchta Kimdir

Georg Friedrich Puchta Kimdir, Georg Friedrich Puchta Hayatı Biyografi

Alman, hukukçu. Tarihçi Okul’un temsilcilerindendir.

31 Ağustos 1798’de Kadolzburg’da doğdu, 8 Ocak 1846’da Berlin’de öldü. Nümberg Gymnasiumu’nda Hegel’in öğrencisi olarak felsefe öğrenimi gördü. Daha sonra Tarihçi Hukuk Okulunun kurucusu Savigny’nin etkisi altında kaldı. Erlangen, Münih, Marburg, Leipzig üniversitelerinde Roma hukuku ve kilise hukuku dersleri verdi.

1842’de Berlin Üniversitesinde Savigny’ nin yerine geçti. Savigny’nin görüşlerinin ders kitaplarında sistemleştirilmesinden, böylece okulun etkisinin kalıcı olmasında önemli rol oynadı. Ayrıca bu yeni öğretinin kilise hukukuna uyarlanmasında da etkili oldu. Puchta’nın Prusya Devletinin üstünlüğüne dayalı devlet ve hukuk anlayışı, Alman milliyetçiliğinin önemli dayanak noktalarından biri olmuştur.

Eserleri (başlıca): Das Gewohnbeitsrecbt, 2 cilt, 1828- 1837,   (“Örf ve Adet Hukuku”); Lehrbuch der Pandekten, 1838,   (“Hukuk Sistemi Ders Kitabı”); Einleitung in das Recbt der Kircbe, 1840, (“Kilise Hukukuna Giriş”); Cursus der Institutionen, 3 cilt, 1841-1847, (“Kurumlar Üzerine Dersler”); Vorlesungen über das heutige römiscbe Recnt, (ö.s.), 2 cilt, 1847, (“Bugünkü Roma Hukuku Üzerine Dersler”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir