Gesi Bağları Türküsünün Hikayesi

Birçok insanın diline dolanan ve eski zamanlardan bu yana kadar gelmeyi başaran, gelenek ve göreneklerimizden bir tanesi olan türkülerimiz bizler için çok önemlidir. Her insan tarafından dinlenen bu türkülerin, birbirinden farklı hikayeleri bulunmaktadır. Gesi bağları türküsü de bunlardan bir tanesi olmaktadır. Peki gesi bağları türküsünün nasıl bir hikayesi vardır? Bizler de sizlerin bu sorularına cevap vermek ve bu türkü ile ilgili daha fazla detayı paylaşmak amacı ile yayınlamış olduğumuz bu yazı içerisinde, sizlere gesi bağları türküsünün hikayesi kısaca bilgi vereceğiz.

gesi bağları ile ilgili görsel sonucu

Eski zamanlarda Kayseri ilinde yaşam sürdüren bir aile bulunmaktaydı. Bu ailenin genç bir kızı olmak ile birlikte, kızları Kayseri iline bağlı Gesi ilçesine gelin olarak gitmişti. Eski zamanlarda ilçeler arasındaki ulaşım zor olduğundan dolayı, genç kız Gesi ilçesine gider ve ailesini görmeye gidemez. Kız aile özlemi ile yanıp tutuşur fakat bu durum ne kocasının ne de kaynanasının umurunda olur. Genç kız kocasına ve kaynanasına bu durumu söylese de, kimse ilgilenmeyince sıkıntısını içine atar. Kaynanası kötü bir insan olduğundan dolayı, genç kıza birçok eziyetler yapar. Bir zaman sonra genç kız ile kocasının bir çocukları olur. Kız bu durumu teselli olarak görse de, bir zaman sonra yine her şey çok kötü gitmeye başlar.

Genç kız ailesinin özlemini yaşamaya devam eder. En büyük sıkıntısı da annesinden bir türlü haber alamaması olmaktadır. Yıllar böyle geçer ve en son annesinin ölüm haberini alır ve yıkılır. Bu üzüntü ile Gesi bağları arasında ağlar ve gesi bağları türküsünü seslendirir.

Gesi Bağları Türküsünün Hikayesi Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir