Giacomo Puccini Kimdir

Giacomo Puccini Kimdir, Giacomo Puccini Hayatı Biyografi

İtalyan, besteci. Geleneksel İtalyan ope­rası ile Gerçekçi Opera akımı (Verismo) arasında bir köprü İşlevi görmüştür.

puccini22 Aralık 1858’de Lucca’da doğdu, 29 Kasım 1924’de Belçika’da Brüksel’de öldü. Bir müzik öğretmeninin oğluydu. Ataları iki yüz yıldır Lucca’daki San Martino Katedrali’nde müzik yöneticiliği yapıyorlardı. Puccini beş yaşındayken babası öldü. Lucca belediyesi aileye küçük bir maaş bağladı. Puccini ilk müzik eğitimini babasının iki öğrencisinden aldı ve yörenin küçük kiliselerinde org çalmaya başladı. 1876’da Pisa’da Verdi’nin Aida’smı görünce opera bestecisi olmaya karar verdi. Sanatındaki üstün yeteneği ilk kez eğitmen C. Angeloni farketti. Puccini, İtalya Kraliçesi Margerita’nın yardımından yararlanarak 1880’de Milano Konservatuvarı’na girdi. Orada ünlü kemancı ve oda müziği bestecisi Antonio Bazzini (1818-1897) ile opera bestecisi A. Ponchielli’den ders aldı.

1883’de bu okulu bitirdi, Diploma çalışması olan Senfonik Kapriçyo ile Milano’daki müzik çevrelerinin dikkatini çekti. Aynı yıl, ilk operası Le villi ile bir yarışmaya katıldı. Eleştirmenler bu yapıtı pek önemsemediler, ama Puccini’nin, aralarında besteci ve söz yazarı Arrigo Boito’nun (1842-1918) da bulunduğu bir grup arkadaşı parasal-destek sağlayıp operanın sahnelen­mesine önayak oldular. Mayıs 1884’de Milano’daki Teatro del Verne’de büyük bir başarıyla oynanmaya başlayan Le villi, dramatik gücü, melodileri ve Wagner’in yapıtlarından esinlenmiş orkestralamasıyla ilgi çekti. Bu başarı, Milano’daki ünlü müzik yayımcısı Giulio Ricordi’nin Puccini’yle ilgilenmesine ve araların­da uzun yıllar sürecek bir iş ve arkadaşlık birliğinin oluşmasına yol açtı.

Puccini bu arada bir okul arkadaşının karısı olan Elvira Gemignani ile Lucca’dan kaçarak birlikte yaşamaya başladı. Bu aynı zamanda, uzun yıllar sürecek fırtınalı ve huzursuz bir yaşamının da başlangıcı oldu. 1886’da bir oğullan oldu. 1891’de otuz yıl boyunca kalacakları Toskana’daki Massaciuccoli Gölü kıyısın­daki bir balıkçı köyü olan Torre del Lago’ya yerleştiler. Bir süre sonra, Pucciniler’e hizmet eden bir genç kızı Elvira’nın kıskanması ve ona baskı yapması, kızın kendini zehirlemesiyle sonuçlandı. Olay, dönemin büyük skandallarından birine dönüştü. Zulüm ve iftira ile suçlanıp yargılanan Elvira tutuklanmadı, ama Puccini kızın ailesine büyük bir tazminat ödemek zorunda kaldı.

  • Eserleri (başlıca): Opera: Le villi, 1884; Edgar, 1889; Manon Lescaut, 1892; La boheme, 1896; Tosça, 1900; Madama Butterfly, 1904; La fanciulla del zvest, 1910, (Altın Batının Kızı): La rondine, 1917, (Kırlangıç); II trittico, 1918; Turandot, 1926. Orkestra Müziği: Senfonik Kapriçyo, 1883. Oda Müziği: Re Majör Yaylı Sazlar Dörtlüsü, 1883; Yaylı Sazlar Dörtlüsü için Füg, 1883.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir