Giambologna Kimdir

Giambologna Kimdir,Giambologna Hayatı ve Biyografi

(1865-1907)

İngiliz iktisat tarihçisi. Sanayi Devri­mi üstüne yaptığı çalışmalarla tanın­mıştır.

Cape Colony’de (şimdi Güney Afrika Cumhuri­yeti) Port Elizabeth’de doğdu. Orta ve lise öğrenimini Bradford Grammar School’da yaptıktan sonra Ox- ford’da Wadham College’ı bitirdi, 1895-1899 arasında Liverpool College’da ders verdikten sonra King Charles I School’un müdürü oldu.

Öğrenimini sürdürürken toplumsal ve iktisadi sorunlarla ilgilenmeye başlayan Gibbins, 25 yaşında The Industrial History of England (“İngiltere’nin Sanayi Tarihi”) adlı yapıtını yayımladı. İlgi uyandıran ve uzun süre okullarda okutulan bu kitabında Sanayi Devrimiyle birlikte ortaya çıkan gelişmeleri ele alan Gibbins, toprak sahiplerinin açgözlülüğü nedeniyle “güzel yıllar”ın son bulduğunu, ev üretiminden fabrika üretimine geçişin ani ve vahşi bir biçimde gerçekleştiğini dile getirdi. Veba salgını ile köylü ayaklanmaları arasındaki ilişkiye dikkati çekti.

Çalışmaları araştırmadan çok gözleme dayanan Gibbins kitaplarıyla o dönemde fazla ilgi çekmeyen konuların yaygınlaşmasına katkıda bulunmuştur.

Eserleri (başlıca): The Industrial History of England, 1890, (“İngiltere’nin Sanayi Tarihi”); The History of Commerce in Europe, 1891, (“Avrupa’da Ticaretin Tari­hi”); English Social Reformers, 1892, (“İngiliz Toplumsal Reformcular”); British Commerce and Colonies, 1893, (“İngiliz Ticareti ve Sömürgeler); The English People in Nineteenth Century, 1898, (“Ondokuzuncu Yüzyılda İngiliz Halkı”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir