Giosuè Carducci Kimdir

Giosuè Carducci Kimdir, Giosuè Carducci Hayatı Biyografi

İtalyan, şair. Yurtsever görüşlerinin etkilediği ateşli şiirsel üslubuyla 19.yy sonunda İtalya’nın “Ulusal şair”i ol­muş, 1906 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır.

27 Temmuz 1835’de, İtalya’nın Toscana bölge­sinde, Val di Castello’da doğdu, 16 Şubat 1907’de Bologna’da öldü. Doktor olan babası Michele Carducci, 1831 İtalyan Devrimi’ne katıldığı için hapsedil­miş bir devrimciydi. Michele Carducci 1849’da siyasal etkinlikleri yüzünden Toscana’dan Floransa’ya kaç­mak zorunda kalınca, Giosue orta öğrenimini burada tamamladı. Bir burs kazanarak Piza Universitesi’ne girdi ve burada İtalyan edebiyatı öğrenimi gördü.

Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra bir süre siyasal görüşleri yüzünden iş bulamayarak Floransa’ da özel öğretmenlik yaptı. 1860’ta Bologna Üniversi­tesinde İtalyan Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi oldu ve 1904’de değin bu görevde kaldı. 1890’da senatör oldu. 1906’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü etkili üian Romantik akımın karşısında yer aldı ve kendisiyle benzer görüşleri paylaşan “Amici Pendanti” edebiyat grubu­na katıldı. Bu grubun II Politziano adlı dergisinde yayımlanan şiirlerini 1857’de Rime adlı kitapta topla­dı.

Carducci’nin ateşli yurtseverliği ve bir İtalyan “yeniden doğuş “una olan inancı şiirlerinin tonunu belirler. 19.yy sonu Romantizm’ini ve Hıristiyanlık’ı İtalyan kültürünün geleceği önünde engel olarak görmüş, şiirlerinde önemli ölçüde klasik yapılara dönerek Latin kültürünün İtalyan tarihindeki önemli rolünü vurgulamıştır. 1850’lerin sonunda, kısa bir süre, monarşist düşünceye yakınlık gösterdiyse de, tüm yaşamı boyunca şiirlerinin ana teması özgürlük ve yurtseverlik oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir