Gözün Yapısı ve Görevleri

Gözün Yapısı ve Görevleri Nelerdir, Gözün Yapısı ve Görevleri Kısaca Bilgi

Görmemize yarayan organımız olan gözlerimiz çok komplike bir makine gibi işlev görür. Beynimize bağlı olan sinirler aracılığıyla gördüğümüz nesne ve alanları algılamamıza yarar.

Göz yapımız iç içe geçen çok fazla tabakadan meydana gelmektedir. En dışta olan tabaka sert tabaka olarak adlandırılır. Beyaz olan kısma göz akı adı verilir. Sert tabaka, gözün önünde konik bir yapı ve saydam bir hal alır. Bu kısma da kornea adı verilir. Korneanın alt kısmında, göz bebeğinin tam ortasında iris, ışığın göze girdiği bölüme de göz bebeği denilmektedir.

Gözün kısımları

Gözün her kısmının ayrı bir görevi ve işlevi vardır. Dış tabaka gözü korumakta ve ışığın harabiyetini engeller. Damar tabaka besleme görevi ve düzenli çalışmayı sağlar. Ağ tabaka, görüntünün düzgün olmasını sağlamakla beraber beyne görüntüyü aktarır. Göz merceği, iris ve göz bebeğinin tam arkasında bulunur. Işığa karşı incelerek veya kalınlaşarak onu kırmaktadır. Saydam ve elastik bir yapıya sahiptir. Gözü ön ve arka kısım olmak üzere ikiye böler. Bu bölümlerde olan sıvılar irisi ve arka kısmı korumakla görevlidir.

Görme işi nasıl gerçekleşir?

Görebilmemiz için ışığa ihtiyaç hissederiz. Göze direk gelen ya da eşyalardan yansıyan ışıklar gözün saydam tabakasından kırıldıktan sonra, göz merceğine varır. Bu ışıkları mercek, yaklaştırır ve kırarak görüntü halinde retinaya ulaştırır. Görme sinirleri bu görüntüyü beynin arka kısmında bulunan görme merkezine aktarır. Görme merkezi, cismin görüntü olmasını sağlar. Bu sayede görürüz. Göz merceğininin incelip, kalınlaşmasıyla cismin görüntüsünü oluşturma işlevine göz uyumu adı verilir.

Normal şartlar altında sonsuz ile 25 cm. aralığında bulunan tüm mesafeler rahatlıkla görülür. Işığa duyarlı bir şekilde uzaklık ayarı yaparak, net görüntü oluşturan retinanın çalışması tıpkı bir fotoğraf makinesinin çalışmasına benzer. Fotoğraf makinelerinde objektifte olan mercek, gözümüzde saydam tabaka, ön ve arka oda ve göz merceği olarak bulunur. Fotoğraf makinesinde görüntü cama veya filme aktarılırken, gözümüzde retina üzerine aktarılır. Fotoğraf makinesinde objektif ile uzaklığı ayarlayan sistemin yerine, gözümüzde mercek kasları bu işi yapmaktadır. Bu sebeple fotoğraf makineleri gözlerimizle aynı şekkilde çalışmaktadır.

Göz kapaklarımız, gözlerimizde açılıp kapadığımızda, gözyaşı bezlerinin salgıladıkları sıvıyı göz yüzeyine dağıtırlar. Ani ve şiddetli açıp kapamalarla gözü aynı anda koruyan göz kapaklarımız aslında göze en faydalı olan bölümlerdir. Kirpiklerimiz ise, tozlardan ve ışıktan koruma sağlarlar. Kaşlarımız ise, terin göze girmesini engellemektedir. Gözyaşımız, mikrop öldürücü bir antiseptik görevi görür.

Gözün Yapısı ve Görevleri Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

One thought on “Gözün Yapısı ve Görevleri

  • 21/10/2014 tarihinde, saat 19:32
    Permalink

    güzel bir yazı yazmışsınız çok güzel

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir