Grafit kullanım alanları nerelerde kullanılır

Grafit nerelerde kullanılır, Grafit kullanım alanları

Grafit, siyah ile koyu çelik grisi arasında değişik renklerde bulunan bir karbon mine­rali. Geniş aralıklı yatay levhalar düzeninde altı karbon atomlu halkalardan oluşan kat­manlı bir yapısı vardır.

Grafit, karbonlu maddeler içeren tortulla­rın başkalaşım geçirmesiyle oluşur. Bu olu­şum karbon bileşiklerinin hidrotermal çö­zeltilerle ya da magma akıntılarıyla tepki­meye girmesi ya da olasılıkla magma halinde­ki karbonların kristalleşmesiyle gerçekleşir. Gnays, şist, kuvarsit, mermer, granit, peg­matit, karbonlu killi arduvaz ve yaşlı krista­lin kayaçlar içinde bağımsız bölümler, bü­yük kütleler ya da damarlar halinde bulu­nur. Göktaşı demirinde (kliftonit) ise kü­çük, izometrik kristalli grafite rastlanmıştır.

grafit

Grafiti ilk olarak ABD’li mucit Edward G. Acheson, yüksek sıcaklıkların karborundum üzerindeki etkilerini araştırırken rast­lantı sonucu buldu. Acheson yaklaşık 4.150°C’de karborundum içindeki silisyu­mun buharlaştığını ve geriye grafit halinde karbonun kaldığını buldu. Acheson 1896’da grafit üretimi için patent aldı ve 1897’de üretime başladı. Günümüzde katışkısız (yüzde 99-99,5). grafit üretiminin başlıca hammadde kaynağı, organik bileşiklerle sarılmış kusurlu grafit kristallerinden oluşan petrol kokudur.

Grafiti kurşun kalemlerin temel malzemesi olan grafit, ayrıca yağlayıcılarda, potalarda, dö­küm kalıbı astarlarında, cilalarda, ark lambalarında, pillerde ve elektrik motoru fırça­larında kullanılır. Yaygın olarak çıkarıldığı yerler Sri Lanka, Madagaskar, Kuzey Kore, Meksika’da Sonora, Kanada’da Ontario, Sibirya’nın batı kesimi ve New York’tur. Grafit nelerin yapımında kullanılır, grafitin hangi alanlarda kullanılır

One thought on “Grafit kullanım alanları nerelerde kullanılır

  • 04/09/2015 tarihinde, saat 13:57
    Permalink

    Grafit kullanım alanları ve kullanım şekilleri hakkında detaylı bilgi gönderilebilirse memnun olurum.

    Mehmet Ali Duran

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir