Grand Prix Yarışları

Grand Prix Yarışı Nedir, Grand Prix Yarışları Hakkında Bilgi

Grand Prix yarışları, trafiğe kapatılmış otoyollarda ya da bir ölçüde benzer koşulla­rı taşıyan parkurlarda yapılan otomobil yarışları. 1906’da başlayan bu yarışlar, 20. yüzyılın ikinci yarısında en gözde ulus­lararası yarış türü durumuna gelmiştir.

Önceleri otomobil imalatçılarınca ulusal düzeyde düzenlenen Grand Prix yarışlarının gözetim organı Uluslararası Otomobil Federasyonu’dur (FIA). FIA, aralarında Formula I ve Grand Prix yarışlarının da bulunduğu bütün yarış sınıfları için koşullan belirler. Pist yarışlarında kullanılan oto­mobillerden genellikle daha küçük olan Formula I otomobilleri, manevra yeteneği bakımından da daha üstündür. Grand Prix yarışlarına dıştan tekerlekli ve tek koltuklu (1924’ten sonra) otomobiller katılır. Araba­nın motor büyüklüğü, yakıt türü ve öteki koşullar FIA tarafından denetlenir. Grand Prix yarışlarının dünya çapında yayılması, otomobil sürücüleri ve imalatçıları için dün­ya şampiyonalarının düzenlendiği 1950’lere rastlar.

Başlangıçta bir ülkenin en önemli otomo­bil yarışı anlamına gelen Grand Prix terimi, daha sonraları Formula I dışındaki ve hatta öteki spor dallarındaki yarışmaları belirt­mek için kullanılmaya başlamıştır. Yönetici bir kuruluşu olan spor dallarında Grand Prix adı verilen ilk yarış, 1863’te koşulan Fransız Grand Prix at yarışlarıdır. Günü­müzde Grand Prix yarışları denince daha çok Dünya Otomobil Sürücüleri Şampiyo­nası anlaşılırsa da bu terim daha az tanınmış başka yarışmalar için de kullanılır. Bütün dünyada her yıl 15’ten fazla Grand Prix yarışı düzenlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir