Greensboro Nerede

Greensboro Nerede Hakkında Bilgi

Greensboro, ABD’de, Kuzey Carolina eyaletinin ortakuzey kesimindeki Guilford ilinde (county) kent. High Point ve Winston-Salem’le birlikte üçgen biçiminde bir metropoliten alan oluşturur. 1808’de il mer­kezi olarak kurulan kentin adı, Guilford Courthouse Çarpışması’nda (1781) Ameri­kan bağımsızlık kuvvetlerine komuta eden General Nathanael Greene’in onuruna verilmiştir. Çarpışma alanı, bugün kent mer­kezinin 10 km kuzeybatısında bir ulusal askeri park durumundadır. İç Savaş’ın so­nuna doğru Greensboro hem Güney’in, hem de Kuzey Carolina’nın geçici başkenti oldu. 1865’te savaşı sona erdirme görüşme­leri de burada yapıldı.

Greensboro büyük bir toptan dağıtım yeri, bir tanm pazan ve önemli bir sigortacı­lık merkezidir. Çok çeşitli sanayi kolları arasında tekstil başta gelir. Kuzey Carolina Eyalet Tanm ve Teknik Üniversitesi (1891), Bennett College (1873), Greensbo­ro College (1838), Guilford College (1837) ve Kuzey Carolina Üniversitesi’nin Greens­boro kampusu (1891) kentteki yükseköğre­nim kurumlarıdır.

Ünlü kısa öykü yazarı O. Henrv’nin (William Sydney Porter) doğum yeri olan Gre­ensboro, kasaba olarak 1810’da, kent olarak da 1870’te tüzel kimlik kazandı. Greensboro-Winston- Salem-High Point metropoliten alanı, 942.091. Greensboro hangü ülkede nereye bağlı konusunda bilgi verdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir