Grip Nasıl Bulaşır

Grip Nasıl Bulaşır, Grip Tedavisi ve Grip Aşısı

Grip tedavisi uygulanmadan önce gribin nasıl bulaştığını inceleyelim. Grip insanlara öksürme,  öpüşme, nefes soluması, hapşırık gibi yollarla bulaşır. Ayrıca grip hastalığına yakalanmış kişilerle tokalaşma, sarılma, öpüşme, el ve vücuduna temaslarla bulaştığı gibi grip hastası olan kişinin kullandığı tabağından yemek yiyerek, bardağından su içerek, elbisesini giyerek, yatağında yatarak da grip bulaşabilir. Gribin bulaşma yollarından biriside bir bölgede grip salgını bulunurken düğün, nişan, konferans, konser gibi kalabalık ortamlara girilmesiyle de grip hastalığı bulaşır.

Grip tedavisi için kullanılan en önemli tedavi yöntemi istirahattır. Grip hastası olan bir kişi birkaç gün boyunca dinlenip iyice istirahat ederse gripten kurtulabilir. Eğer dinlenmesine rağmen grip geçmiyorsa gribi atlatmasını hızlandırmak amacıyla C vitamini takviyesi yapılır. C vitamini de tüketiyor ve hala gribi geçmiyorsa son olarak grip ilaçları kullanmalıdır ve risk seviyesi yüksek olanlar bir doktora gözükmelidir.  Zencefil bitkisi gripli olan bir kişiye çok iyi gelir ve gribi bitki tedavisi ile atlatmak isteyenlerin kullandığı bitkilerin başında zencefil gelir.

Grip aşısı Ekim ya da Kasım aylarında yetişkin bireylere tam doz, çocuklara ise yarım doz uygulanmak şartı ile yapılan gripten koruduğuna inanılan bir aşıdır. Grip aşısı vurulan bir kişi virüslere karşı bağışıklık elde ettiği için hasta olması zordur. Yalnızca uzman doktorların verdiği grip aşılarını vurulmalıyız. Grip aşısı vurulan bir kişi gribe yakalanırsa hastalığı hafif düzeyde geçirir ve kısa bir zaman da gripten kurtulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir