Günde Kaç Saat Uyumalıyız

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Günde Kaç Saat Uyumalıyız

Yetişkinler, yaşlılar, çocuklar ve bebeklerde günlük uyku saati değişiklik göstermektedir. Yeni doğmuş bir bebek günün neredeyse tüm saatlerinde uyurken, bu vakit okul öncesi dönemde azalmaktadır. Uyuma süresi, çocuklar için bir hayli önemlidir.

Uygun bir uyku ve dinlenmiş biçimde uyanmak, çocuğun bütün günlük enerjisine yansır. Aynı durum yetişkinler için de geçerli. Yetişkin bir birey, günlük 8 saat uyumalıdır. Elbette bu süreyi düşürenler de mevcut. Fakat 8 saattin üzerinde uykunun, metabolizmayı yavaşlatması gibi etkilerinin yanında, ek olarak bireyde bütün gün halsizlik ve uyku isteğine sebep olmaktadır.

Unutmayın, uyku uykuyu çeker. 10-12 saatlik bir gece uykusunun ardından, uyanınca enerjik hissetmezsiniz. Aksine, daha çok uyumayı dilersiniz. Bunun sebebi ise uykunun uykuyu çekmesidir. Oysaki bir kişinin günlük uyku süresi en fazla süre 8 saattir. Hatta çok yoğun çalışmıyorsanız bu sürenin 7 saat olması da mümkün. Fakat düzenli şekilde 6 saat ve daha az uyku, yine bireyin metabolizmasını ve vücut sistemini etkiler. Bu yüzden, vücudunuzu her gece yaklaşık 8 saatlik uykuya alıştırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir