Günlük Alınması Gereken Vitaminler Nelerdir

Düzenli alınması gereken vitaminler, günlük alınması gereken vitaminler nelerdir

Bir insanın sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olabilmesi için vitaminlere ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçları karşılayabilmesi için sağlıklı beslenmeli ve vitamin değeri yüksek besinler tüketmelidir. Hangi besinde hangi vitaminler var neleri tüketmeliyiz gibi bilgileri bu yazımızda öğreneceğiz.

vitaminler

A vitamini

A vitamini büyüme üreme ve kansere karşı mücadelede en önemli besinlerdendir. Günde bir adet havuç yememiz hem günlük A vitamini ihtiyacımızı karşılayacak hem de gözlerimize iyi gelecektir.
C vitamini

C vitamini vücudumuzun bağışıklığı, korunması açısından çok önemlidir. Yetişkin insanlarda günde bir kez portakal suyu içmek veya bir adet domates tüketimi c vitamini ihtiyacımızı karşılamamızda yardımcı olacaktır.

K vitamini

K vitamini kemik sağlığı ve kalp damar sağlığı açısından önemlidir. Yağda eriyen bir vitamindir, kanın pıhtılaşmasını sağlar ve bağırsaktaki bakterilerin sentezinde görev yapar.

K vitaminini salata ıspanak maydanoz ve pazı gibi bitkilerden sağlayabiliriz.

E vitamini

Gözde güneş ışınlarının etkisini azaltarak katarakt oluşumunu engeller. Antioksidan özelliği vardır. Günlük yediğimiz yağlardan e vitamini ihtiyacımızı karşılarız. E vitamini eksikliğinde kas yorgunluğu, kas zayıflaması ve sinir sistemi bozukluğu rahatsızlıklarına rastlarız.

Folat

Her gün yediğimiz bir kâse ıspanak veya baklagiller ile bu vitamin ihtiyacımızı karşılarız.

B3 vitamini

Yiyeceğimiz 4 dilim ekmek, üç küçük porsiyon köfte veya tavuk tüketimiyle bu vitamin ihtiyacımızı karşılarız.

Ayrıca şunlardan da bahsetmeden geçemeyeceğiz. Biotin, Bir adet yumurta tüketiminde, Çinko 3 köfte büyüklüğünde et ve bir kase yoğurt tüketiminde, Bakır günde yarım çay bardağı ay çekirdeği tüketimi ile vücudun ihtiyacı karşılanabilir. Kalsiyum; İki su bardağı süt 1 bardak yoğurt ve bir kibrit kutusu kadar peynir günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılamaktadır.

Günlük Düzenli Olarak Almamız Gereken Vitaminler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir