Günlük Yaşamda Kullanılan Enerji Kaynaklarını Isı Enerjisine Dönüştüren Araçlar Nelerdir

doğalgaz ve kömürü ısıya dönüştüren araçlar nelerdir, bu yazımızda sizlere günlük yaşamda kullanılan enerji kaynaklarını ısı enerjisine dönüştüren makineler hakkında bilgi vereceğiz.

Isınmak için pek çok enerji kaynağını yakmak durumundayız. Ancak enerji kaynaklarını yakacak ve ısı enerjisine çevirecek bazı aletlerle bunu başarabiliriz. Mesela odun ve kömürü yakmak ve ısıya çevirmek için soba, doğalgazı yakmak ve ısınmak için kombi ve kazanlar kullanılır.

Bunun yanında bazı akaryakıt kazanları da daha fazla enerjinin ısıya dönüştürülmesi amacıyla kullanılır. Bunlar genellikle ısınma amaçlı değil sanayide kullanılmaktadır. Çünkü demiri eritmek için yoğun bir ısı enerjisine ihtiyaç vardır ve akaryakıt kazanları yardımıyla yakılan benzin, kömür, doğalgaz vs. büyük bir enerji açığa çıkararak demirin şekil almasını sağlar.

Bir başka önemli ısı enerjisi üreten kaynak ise motorlardır. Motorların çalışma prensibi ısı enerjisini mekanik enerjiye çevirmek üzerine kurulmuştur. Motor yaktığı yakıttan elde ettiği ısıyla pistonları ve tekerlekleri döndürür. Bu sayede arabalar hareket eder. Bunun gibi fabrikalarda kullanılan bazı makineler de aynı sistemle çalışmaktadır.

Son olarak elektrikli ısıtıcalardan bahsetmemiz gerekir. Bu ısıtıcılar elektrik enerjisini ısıya çevirerek lokal bölgelerin ısınmasını sağlar. Genellikle kışın fazla soğuk geçmediği bölgelerde küçük mekanların ısıtılmasında tercih edilirler.

indir (4)

Enerji Kaynaklarını Isıya Çeviren Araçlar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir