Hacı Bayram-ı Veli Hayatı ve Eserleri Kısaca

Asıl ismi Numan bin Ahmed olan Hacı Bayram-ı Veli 1352 yılında Ankara’nın Çubuk Ovası’nda doğmuştur. Hacı Bayram-ı Veli’nin 14. ve 15. yüzyıllarda etkili olduğunu bilinmekte olup Anadolu’da eğitim ve öğretimin gelişmesine ön ayak olmuştur. Hacı Bayram-ı Veli İslam konusunda eğitimler vermekte olduğundan dolayı bu eğitimi alan öğrenciler askeri hizmetlerden muaf tutulmuştur. Bu durum irşat çalışmalarının hızlanmasına sebep olmuştur. Hacı Bayramı Veli’nin en etkili olduğu zaman II. Murad zamanı olmuştur. Bizler de bu konu ile ilgili yayınlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Hacı Bayramı Veli hayatı ve eserleri kısaca bilgi vereceğiz.

Hacı Bayram-ı Veli Hayatı ve Eserleri Kısaca ile ilgili görsel sonucu

Hacı Bayram Veli’nin İstanbul fethi hakkında II. Murad’a sunmuş olduğu bir bildiri üzerine İslami çalışmalar yaygınlaşmıştı. Hacı Bayram Veli’nin çalışmalarını gerçekleştirdiği iller arasında Aksaray, Kayser ve Ankara olmuştur. Hacı Bayrami Veli, Ankara’da Bayrami Tarikatı’nı kurarak islami çalışmalarına devam etmiştir. Öğrencilerine ders verirken çağın gerekliliklerini de göz önünde bulundurarak islami eğitim vermeye özen göstermiştir. Osmanlı Devleti’ne sağladığı en önemli katkı ise fetih politikalarının hızlanması olmuştur.

Hacı Bayram Veli isimli günümüzde Ankara ilinde hala türbe, medrese ve cami bulunuyor. 1429 senesinde yine Ankara ilinde dünyaya gözlerini yuman Hacı Bayram Veli, tarikat kurucusu olarak tanınmıştır. Ayrıca İstanbul’un fethini de Hacı Bayram Veli haber vermiştir.

Hacı Bayram-ı Veli Hayatı ve Eserleri Kısaca Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

 

 

One thought on “Hacı Bayram-ı Veli Hayatı ve Eserleri Kısaca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir